Czytasz: Korupcja w spółdzielniach. Prezesi jeździli do egzotycznych krajów

Korupcja w spółdzielniach. Prezesi jeździli do egzotycznych krajów

Trwało wiele miesięcy. Wreszcie jest jego finał. Śledczy z Katowic potwierdzają: przedstawiciele kilku spółdzielni z naszego województwa w zamian za wybór konkretnych materiałów budowlanych, jeździli na zagraniczne wakacje.

83 tysiące złotych. Tyle łącznie mieli „przyjąć” prezesi kilku spółdzielni mieszkaniowych w naszym województwie. Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli właśnie śledztwo w tej sprawie. Zatrzymanym za popełnione przestępstwa grozi do 8 lat więzienia.

Wakacje pod palmami

Oskarżeni to prezesi czterech spółdzielni: z Katowic, Chorzowa, Sosnowca i Gliwic - Łapówki w postaci wycieczek zagranicznych w zamian za preferencyjny wybór chemii budowlanej przyjmowali w latach 2009-2013 – mówi oficer dyżurny katowickiej policji. Dodaje, że Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom oskarżonym o popełnienie 35 przestępstw korupcyjnych.

Nie tylko prezesi

Ale to nie koniec. Efektem prowadzonego od wielu miesięcy śledztwa jest też aktem oskarżenia, którym objęte zostały również osoby decyzyjne z zagranicznej spółki wręczające korzyści osobiste. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych warte przeszło 82 tys. zł.

Czytaj więcej