Czytasz: Kortko i Pietraszewski stworzyli sztukę o polskich himalaistach

Kortko i Pietraszewski stworzyli sztukę o polskich himalaistach

Sztuka "Himalaiści" autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego, dziennikarzy "Wyborczej" i autorów biografii Jerzego Kukuczki, zostanie wystawiona w Teatrze Śląskim w Katowicach. Sztukę wyreżyseruje Robert Talarczyk, dyrektor Teatru.

To pewne. Po sukcesie “Kukuczki” powstaje sztuka teatralna, która zadebiutuje na deskach Teatru Śląskiego. “Himalaiści” to, jak twierdzi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach, “liryczna opowieść, impresja teatralna o ludziach pasji, która miejscami będzie ironiczna i groteskowa”. Spektakl będzie przedstawiać losy nie tylko polskich zdobywców tysięczników, ale także ich rodzin.

>> CZYTAJ: TERRORYŚCI I HIMALAIŚCI W TEATRZE <<

- W sztuce zostanie przedstawione ich życie codzienne.To, że za komuny musieli zbierać pieniądze na wyprawę malując kominy lub dokonywać trudnych, życiowych wyborów. Bardzo często stawali pod ścianą i musieli wybrać - albo odebrać poród żony, albo wyjechać na wyprawę - zdradza szczegóły spektaklu Talarczyk.

Co ciekawe, adaptacja "Kukuczki" będzie nieco lżejsza, skierowana do szerokiej grupy widzów. Jak zapowiedział Marcin Pietraszewski, współtwórca sztuki, "scenariusz zawiera wątki muzyczne i taneczne. Oprócz Kukuczki pojawią się takie postacie jak m.in. Artur Hajzer, czy Wanda Rutkiewicz. Główną rolę - Jerzego Kukuczkę - zagra nikt inny, jak Dariusz Chojnacki. Za scenografię odpowiadać będzie Katarzyna Borkowska. Premiera “Himalaistów” planowana jest na przełom kwietnia i maja 2018 roku.

Czytaj więcej