Czytasz: Korona od papieża Franciszka trafiła na Jasną Górę

Korona od papieża Franciszka trafiła na Jasną Górę

Złote Korony pobłogosławione w maju przez Franciszka ozdobią Cudowny Obraz Matki Bożej w rocznicę pobytu papieża na Jasnej Górze.

Uroczyste odsłonięcie Jasnogórskiej Ikony Królowej Polski ozdobionej nowymi koronami odbędzie się w piątek o godz. 6 rano, dokładnie w pierwszą rocznicę wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze. Eucharystii będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo, homilię wygłosi generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Papież odwiedził jasnogórskie sanktuarium 28 lipca 2016 roku, goszcząc w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Złoto, topazy i sto pereł

Korony, wykonane przez mistrza złotnictwa Michele Affidato z Crotone, są repliką pierwszych papieskich koron na jasnogórski obraz, podarowanych przez papieża Klemensa XI. Koronacja wizerunku Maryi tymi koronami 8 września 1717 roku była bezprecedensowym wydarzeniem w Kościele, bo po raz pierwszy odbywała się poza Italią, na co jasnogórscy paulini otrzymali specjalną zgodę Stolicy Apostolskiej. W tym roku świętowany jest jubileusz 300-lecia koronacji.

Do wykonania koron mistrz Affidato użył srebra laminowanego 18-karatowym złotem, kilkaset topazów i ponad 100 pereł. Na terenie diecezji Crotone, która ufundowała korony, znajduje się sanktuarium Madonna di Capocolonna. Tam od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej.

Rektor bazyliki Crotone Serafino Parisi podkreślił, że na włoskich wiernych tej diecezji wstrząsające wrażenie wywarły blizny widoczne na obliczu Matki Bożej Częstochowskiej. Dodał, że przekazanie koron łączy dwa bliźniacze miasta – Częstochowę i Crotone – oraz dwa narody – polski i włoski.

Czytaj więcej