Czytasz: Koreański Mazurek
Studenci z Seulu, którzy tańczą w tamtejszym zespole „Mazurek”, odwiedzili Koszęcin.

13 studentów II roku polonistyki Uniwersytetu Języków Obcych w Seulu przyjechało do Polski na zaproszenie Departamentu Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich pobyt w Polsce pn. „Śląsk dla Mazurka” jest dofinansowany przez Ministerstwo.

- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” został poproszony o współorganizację projektu i przygotowanie programu zajęć. Koordynacją wizyty zajmuje się Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”.

- Koreańska młodzież, która do nas przyjechała, na co dzień występuje także w Zespole „Mazurka” (stąd nazwa projektu - „Śląsk dla Mazurka”), kultywującym polskie tradycje narodowe i ludowe – mówi w rozmowie z nami Agnieszka Kukuła, rzecznik Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Jak wyjaśnia, studenci polonistyki z Seulu nie po raz pierwszy korzystają ze śląskiej gościnności.

- Zespół „Mazurka” odwiedził Koszęcin już w październiku 2015 roku. Grupa, która przyjechała w tym roku to kolejna edycja projektu, jest to młodzież, która odwiedza Polskę po raz pierwszy.

Do Koszęcina przyjechali 3 lutego, wyjadą 22 lutego. Pojadą jeszcze zwiedzić Kraków.

Program zajęć dla gości z Seulu

Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej koordynujące ich pobyt, przygotowało bogaty program zajęć. Goście z Korei pod kierunkiem pedagogów Zespołu „Śląsk” doskonalą swoje umiejętności taneczno - wokalne podczas warsztatów artystycznych, biorą udział w zajęciach dykcji i recytacji z Mistrzem Mowy Polskiej Piotrem Hankusem, odbywają się także lekcje języka polskiego z lektorami Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Slask dla Mazurka
fot. ZPiT "Śląsk''

- Zaplanowano także zajęcia z wizażu i ruchu scenicznego oraz warsztaty regionalne ze znajomości strojów i kostiumów scenicznych. W ramach dodatkowej aktywizacji mają możliwość skorzystania z kursu prawidłowej techniki Nordic Walking - mówi Agnieszka Kukuła.

Studenci poznają również największe atrakcje turystyczne naszego regionu, zobaczyli już m.in. Pałac w Pszczynie, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu. 15 lutego byli także gośćmi Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Mieli okazję podziwiać koncert Zespołu „Śląsk” w Teatrze Małym w Tychach. Pod koniec pobytu w siedzibie „Śląska” (niedziela, 19 lutego, godz. 18:00) zaplanowano koncert Zespołu „Mazurka” dla mieszkańców Koszęcina. W repertuarze polskie piosenki ludowe, śląski trojak i krakowiak. Będzie także element koreańskiej kultury ludowej.

***

Uniwersytet Śląski od wielu lat intensywnie współpracuje z Uniwersytetem Hankuk w Seulu poprzez regularne wymiany studenckie, wspólne projekty oraz wymianę kadry akademickiej.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk stworzyli w 1953 r. Stanisław Hadyna i Elwira Kamińska. Dziś to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. "Śląsk" odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 mln widzów.

Obecnie zespół ma w repertuarze kilkanaście różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma też 12 płyt.

Czytaj więcej