Czytasz: Koparka pod wodą. Poznaj tajemnice podwodnego świata

Koparka pod wodą. Poznaj tajemnice podwodnego świata

To nie rafa koralowa ani egzotyczna laguna. To zbiornik wody, który powstał w momencie kończenia pracy tutejszej kopalni piasku. Ponurkuj w Jaworznie!

Pewnego dnia pompy wodne przestały działać. Poziom wody gwałtownie się podniósł, zakrywając porzucone na terenie kamieniołomu dwie potężne koparki. Tak w głębokiej wówczas na ok. 18 metrów pokopalnianej niecce powstał wyjątkowy akwen wodny. Szybko zyskał uznanie pasjonatów nurkowania. Dziś to już prawdziwa arena podwodnych przygód.

Podwodne zaślubiny

Mowa o jaworznickiej bazie nurkowej - Via Sport Diving Marina „Koparki” w Szczakowej. Słynnej nie tylko z podwodnych skarbów, ale też... ślubu, który odbył się tu w 2011 roku. Sakramentalne „tak” powiedziała (de facto pokazała palcami, młodzi na twarzach mieli bowiem maski nurkowe) tu sobie para z Zielonej Góry. Ale to nie koniec. Przy okazji takich nietypowych zaślubin, odbyła się próba pobicia rekordu Guinnessa. Udana zresztą. Pod wodą przez 25 minut jednocześnie przebywało 273 płetwonurków – gości młodej pary.

 

Baza już jest, będzie jeszcze większa

Aktualnie na terenie Diving Mariny funkcjonuje tymczasowa, lecz wciąż rozwijająca się, baza nurkowa. - Niemniej jednak naszą ambicją jest stworzenie nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-sportowego - nie tylko dla wielbicieli nurkowania - ale także dla miłośników innych aktywności i dyscyplin sportowych, bez ograniczeń ze względu na porę roku czy wiek – mówią właściciele bazy. Przekonują, że nurkowanie może okazać się niesamowitą pasją. Zwłaszcza że pod wodą w Jaworznie-Szczakowej zobaczyć można naprawdę dużo.

Nocne życie nurka

Co ciekawe, w okresie wiosenno-letnim jaworznickie „Koparki” czynne są od godz. 8 aż do północy. - Nocne nurkowanie to wyjątkowa atrakcja – przekonują specjaliści. Dodają, że dno zbiornika jest płaskie, a jego głębokość waha się pomiędzy 10 a 15 metrami. Dzięki temu akwen „Koparek” doskonale nadaje się do przeprowadzania różnego rodzaju szkoleń nurkowych. - Można się tego nauczyć i szybko zakochać w takim sporcie - mówią specjaliści. Wejście kosztuje  30 zł, a ceny za wypożyczenie sprzętu zaczynają się już od 15 zł.

 

Zobacz, jakie podwodne tajemnice kryje jaworznicki akwen:

 

Czytaj więcej