Czytasz: Kopalnia Ziemowit wznowiła wydobycie

Kopalnia Ziemowit wznowiła wydobycie

Po tygodniowym przestoju, należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia, ponownie rozpoczęła wydobycie węgla.

Przestój spowodowany był obsunięciem skał stropowych. Zakład do końca roku ma nadrobić ubytek w wydobyciu.

Do obwału skał stropowych doszło 24 lipca 650 m pod ziemią, przy szybie nr 3, na skrzyżowaniu przekopu taśmowego z pionowym zbiornikiem wyrównawczym. Awaria sparaliżowała transport węgla i wymusiła wstrzymanie wydobycia. Wyrobisko zostało uszkodzone na odcinku ok. 10 metrów. Aby wznowić pracę, trzeba było m.in. oczyścić zasypany chodnik, wykonać nową obudowę, naprawić taśmociąg i przywrócić funkcjonalność podziemnego zbiornika na węgiel.

Dziś w południe, po trwających tydzień intensywnych pracach naprawczych, udało się w większości przywrócić normalną pracę zakładu.

- Kopalnia wznowiła pracę na ok. 80 proc. swoich możliwości. Wydobycie będzie prowadzone na trzech zmianach, natomiast czwarta będzie zmianą remontową, podczas której kontynuowane będą niezbędne prace - poinformował we wtorek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Dalsze prace naprawcze i zabezpieczające w kopalni mogą potrwać jeszcze kilka tygodni. 

Przedstawiciele PGG podkreślają, że w wyniku awarii żaden z górników nie został poszkodowany, nie wystąpiło też żadne zagrożenie dla załogi. Druga część kopalni zespolonej – ruch Piast – przez cały miniony tydzień pracowała normalnie.

Według nieoficjalnych informacji kopalni, ruch Ziemowit wydobywa zwykle ok. 12 tys. ton węgla na dobę – każdy dzień przestoju oznaczał taki ubytek w wydobyciu; w sumie od minionego poniedziałku kopalnia nie wydobyła kilkudziesięciu tysięcy ton węgla. Dyrekcja kopalni zadeklarowała, że ubytek uda się nadrobić do końca tego roku.

Na początku tego roku, z powodu kłopotów technicznych, wydobycie węgla musiała ograniczyć druga część kopalni – ruch Piast. W sumie, m.in. z tego powodu, w pierwszych miesiącach br. PGG wydobyła ponad 1 mln ton mniej węgla niż planowano. 

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
około 1 godziny temu Śmiertelny wypadek na torach w Rudzie Śląskiej

Nie żyje 63-letni rudzianin. Co robił na torach?

News, COP24
3 godzin temu Durczok: COP24 czyli polski szczyt hipokryzji

PiS uznał, że drażnienie górników w roku wyborczym to głupota. Że węgla mamy na 200 lat więc jeszcze ich prawnuki mają pewną robotę na grubie. Czyli postanowili dalej robić górników w ciula.

News
3 godzin temu Europa żegna bohaterskiego katowiczanina

Bartosz Pedro Orent-Niedzielski próbował powstrzymać zamachowca. Katowiczanin piątą ofiarą śmiertelną zamachu w Strasburgu.

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
4 godzin temu Prognoza pogody: Gęste marznące mgły

Uwaga kierowcy! Marznąca mgła. Nie dość, że ograniczy widoczność, to jeszcze może być bardzo ślisko.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi