Czytasz: Konsulat Ukrainy wkrótce na Śląsku. Gdzie?

Konsulat Ukrainy wkrótce na Śląsku. Gdzie?

Placówka ruszy niebawem. Znamy szczegóły.

To już oficjalne: wiosną w Katowicach otwarty zostanie konsulat honorowy Ukrainy! Informacja podana została podczas gali charytatywnej, która odbyła się 23 lutego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Tarnów po raz czwarty był miejscem ważnego dialogu polsko-ukraińskiego. Tegoroczna gala charytatywna organizowana przez Bartłomieja Babuśkę, konsula honorowego Ukrainy w tym mieście, zgromadziła plejadę znakomitych gości. Wśród nich byli m.in. prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, konsulowie obu krajów oraz eksperci, m.in. Paweł Kowal i Bartłomiej Sienkiewicz.

Na gali nie zabrakło gości ze Śląska - Ireny Pordzik - konsul honorowej z Opola oraz Jarosława Wieczorka - znanego katowickiego lekarza, który, jak się dowiedzieliśmy, będzie honorowym konsulem Ukrainy w Katowicach. Jak ustalił Silesion.pl, katowicki konsulat zostanie otwarty oficjalnie na początku kwietnia. To ważna wiadomość dla licznej diaspory ukraińskiej w Polsce oraz dla wielu Ukraińców podejmujących pracę w regionie.

Ważnym punktem gali była debata z udziałem byłych prezydentów. Kwestie ukraińskie wracają w tych dniach na pierwsze strony gazet w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi u naszych wschodnich sąsiadów. W trakcie imprezy udało się zebrać rekordową kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, która zostanie przeznaczona na pomoc ukraińskim dzieciom.