Czytasz: "Konstytucja" słowem roku 2018. Na podium znalazł się także "smog"

"Konstytucja" słowem roku 2018. Na podium znalazł się także "smog"

W piątek poznaliśmy słowo roku 2018.

Czołowi językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego wybrali dziś w Pałacu Kazimierzowskim słowo roku 2018. Kapituła składająca się z 9. uniwersytetów wybrała na słowo roku rzeczownik konstytucja.

Konstytucja jest nie tylko hasłem politycznym. Staje się też elementem popkultury. W obiegu możemy znaleźć bardzo popularne koszulki z tym napisem, a także inne elementy garderoby. Rzeczownik ten możemy odnaleźć także na manifestacjach, murach i chodnikach - np. Konstytucja, nie deptać.

Drugie miejsce zajęły szumidła. Rzeczownik ten nie funkcjonuje w słownikach języka polskiego. Zyskał on na popularności w związku z aferą KNF. "Mam tu takie szumidła" – mówił Marek Ch. na podsłuchanej rozmowie. Chodziło mu o "system wibroakustyczny", który miał przeciwdziałać podsłuchom z zewnątrz. 

Trzecie miejsce zajął niechlubny smog. Do popularności tego rzeczownika przyczynił się szczyt klimatyczny COP24, który odbył się w grudniu ubiegłego roku, oraz huczne zapowiedzi walki ze smogiem premiera Mateusza Morawieckiego. W ramach szczytu klimatycznego Polska otrzymała skamielinę roku. To antynagroda, którą otrzymaliśmy za prowęglową politykę, budowę bloku C elektrowni Ostrołęka, fatalną organizację i dopuszczenie spółek węglowych do sponsorowania wydarzenia. Był to pierwszy raz, gdy organizator szczytu otrzymał tę antynagrodę.

W ubiegłym roku zwycięcą był rzeczownik rezydent, który zyskał na popularności w trakcie protestów lekarzy-rezydentów – czyli tych, którzy ukończyli studia medyczne, zdali Lekarski Egzamin Końcowy oraz ukończyli staż podyplomowy i są w trakcie uzyskiwania specjalizacji medycznej.

Dzban młodzieżowym słowem roku

11. grudnia ub. roku PWN wybrało młodzieżowe słowo roku. Zwycięzcą plebiscytu został dzban, będący określeniem zarówno osoby głupawej, jak i pieszczotliwą nazwą kogoś bliskiego. Drugie miejsce zajął przymiotnik pochodzący z gwary śląskiej – masny – oznaczający coś grubego, tłustego. Na ostatnim miejscu podium uplasował się prestiżowy.