Czytasz: Wymyśl urządzenie do walki ze smogiem!

Wymyśl urządzenie do walki ze smogiem!

Konkurs śląskiej fundacji na innowacyjny projekt.

Śląska Fundacja Młodzi Twórcy prowadzi konkurs na projekt innowacyjnego urządzenia służącego do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych. Wynalazek np. filtr czy absorber ma być niedrogi, uniwersalny i łatwy w obsłudze. Do końca przyszłego miesiąca można nadsyłać propozycje.

- Projekt jest ambitny. Wiem, że zawiesiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko, ale wierzę, że zgłoszą się do nas chętni ze swoimi pomysłami. Polacy mają przecież dużą wiedzę, wykształcenie, doświadczenie, znają nowoczesne rozwiązania technologiczne i przede wszystkim są kreatywni – mówi prezes fundacji Anna Dobrowolska.

Przedmiotem konkursu jest opracowanie projektu innowacyjnego urządzenia służącego do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych takiego jak np. filtr, pochłaniacz czy absorber. Powinno być ono niedrogie, łatwe w obsłudze i uniwersalne. Ta ostatnia cecha rozumiana jest przez organizatorów jako możliwość  zastosowania wynalazku w kominach i w domach jedno i wielorodzinnych, na wsi oraz w mieście. Nie mogą to być urządzenia do obiektów przemysłowych. W zamyśle organizatorów, wynalazek miałby być stosowany np. przez osoby, które nie stać na ekologiczne piece.

Konkurs składa się z czterech etapów. Pierwszym jest nadesłanie do końca kwietnia zgłoszenia z pomysłem. Następnie wybrani uczestnicy do 15 września muszą nadesłać projekty urządzeń. Z nich kapituła wyłoni te, które w ostatnim etapie będą na forum prezentowane. Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne. Fundacja zapowiedziała też pomoc w opatentowaniu wynalazków.

Do konkursu mogą zgłaszać się osoby indywidualne lub zespoły, szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie fundacji www.fmt.org.pl.

Czytaj więcej