Czytasz: Konkurs recytatorski poezji obozowej

Konkurs recytatorski poezji obozowej

„W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrueck” to konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Eliminacje wojewódzkie w całym kraju odbędą się w dniach 15-16 marca, a finał - 6 kwietnia w Rudzie Śląskiej.

Do 9 marca uczniowie mogą zgłaszać się do udziału w III ogólnopolskim konkursie recytatorskim, poświęconym poezji i prozie tworzonej przez polskie więźniarki, które w czasie II wojny światowej trafiły do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrueck.

Zadaniem każdego z uczestników będzie recytacja jednego wybranego utworu poetyckiego z twórczości obozowych poetek oraz fragmentu prozy z wydanych wspomnień i biografii byłych więźniarek obozu Ravensbrueck m.in. Wandy Półtawskiej, Wandy Kiedrzyńskiej, Karoliny Lanckorońskiej, Urszuli Wińskiej czy Grażyny Chrostowskiej.

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch etapach. Pierwszym będą eliminacje wojewódzkie w dniach 15-16 marca. Finał odbędzie się 6 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów oraz ich opiekunów będzie wyjazd do Niemiec do byłego obozu - „Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrueck”.

Głównym celem przedsięwzięcia jest oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL (Konzentrationslager) Ravensbrueck oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu. Pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki tego obozu Maria Lorens podkreśla, że "jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy".

Od drugiej edycji konkurs ma zasięg ogólnopolski. W ubiegłorocznych przesłuchaniach wzięło udział ponad 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do finału dostały się 24 osoby z sześciu województw.

Organizatorami konkursu są: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie "Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrueck" oraz samorząd Rudy Śląskiej.

Jak przypomnieli organizatorzy, punktem wyjścia do zainicjowania konkursu była uchwała Senatu z 2011 r. ws. ustanowienia kwietnia (2011 r.) miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrueck.

Podczas II wojny światowej do obozu Ravensbrueck w Niemczech trafiło ponad 132 tys. kobiet 27 narodowości. Zginęło ok. 92 tys. z nich. Największą grupę etniczną, około 40-tysięczną, stanowiły Polki i to niemal wyłącznie na nich hitlerowcy wykonywali pseudomedyczne eksperymenty.

 

 

 

Czytaj więcej