Czytasz: 50 tysięcy złotych za opowieści o Śląsku

50 tysięcy złotych za opowieści o Śląsku

Do 25 stycznia można zgłaszać prace w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek.

Już tylko dwa tygodnie zostały na zgłaszanie prac w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. A jest o co walczyć, bowiem na autora najwartościowszej publikacji poświęconej sprawom województwa śląskiego, która ukazała się w 2016 roku, czeka nagroda w wysokości aż 50 tys. złotych. 

To najwyższa z możliwych nagród w konkursie dla ludzi pióra w Polsce. I niezwykle prestiżowa.

- Jestem zaszczycona, że Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski imienia Krystyny Bochenek, mojej Mamy, jest organizowany na Śląsku już po raz szósty. Niezwykle cenię dziennikarzy, którzy podejmują wyzwanie, by stanąć w szranki z najlepszymi w swoim fachu. Konkurs skupia w sobie dokładnie to, co najbardziej ceniła Mama - pełen dziennikarski profesjonalizm i perfekcjonizm oraz tematycznie dotyczy on regionu, który tak bardzo kochała. Wierzę, że w tym roku zgłoszone do konkursu zostaną prace nowatorskie, pokazujące kunszt i rozwój sztuki dziennikarskiej. Bardzo kibicuję wszystkim dziennikarzom, którzy zdecydują się wziąć w nim udział i przyślą swoje prace do oceny Jury - powiedziała Silesionowi Magdalena Bochenek-Kępa, córka Krystyny Bochenek i przewodnicząca Fundacji Jej imienia. 

                                        Krystyna Bochenek (1953-2010)

Wśród jurorów, obok Wojciecha Saługi - marszałka Województwa Śląskiego, znajdują się prof. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Jan Dziadul – dziennikarz „Polityki", Anna Sekudewicz – zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Andrzej Zydorowicz – dziennikarz, działacz samorządowy, Robert Talarczyk - dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk - rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Magdalena Bochenek-Kępa - prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek oraz Kamil Durczok - wydawca i redaktor naczelny Silesion.pl.

Tematyka nadsyłanych prac powinna mieć związek z województwem śląskim. To główne założenie konkursu, choć Śląskie nie musi być tematem głównym pracy.

- Zależy nam, aby zgłaszane propozycje w najróżniejszy sposób dotykały spraw dotyczących rozwoju, mieszkańców, kultury, gospodarki i historii województwa śląskiego wraz ze zmianami, jakimi jako region nieustannie ono podlega - tłumaczy Bochenek-Kępa.

Rok temu niekwestionowanm zwycięzcą Konkursu został Alojzy Lysko za swoją przejmującą "Opowieść Górnośląską". Druga nagroda trafiła do Beaty Netz i Macieja Szczawińskiego za telewizyjny materiał „Miasto poety”. Trzecie miejsce otrzymał Bartosz Panek za radiowy reportaż „Niezwyczajne życie”.

- Do konkursu przyjmowane są prace, które spełniają wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka oraz dają wgląd w historię, problemy teraźniejszości i wyzwania przyszłości województwa śląskiego- tłumaczy Bochenek-Kępa.

Zgłaszać prace do konkursu mogą: autorzy lub redakcje wydawnictw, dzienników, czasopism, stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i kierownictwa zespołów filmowych. Poprzez prace rozumiane są: teksty prasowe, filmy, audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym dokumentalne oraz publikacje zamieszczane w mediach internetowych. Autor może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę własną i jedną współautorską. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace w języku polskim (w tym przetłumaczone na ten język). Zgłosić można 1 pracę autorską i 2 współautorskie.

Zgłoszenia prac należy przesyłać do 25 stycznia 2017 r. na adres: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Dział Promocji, ul. Bankowa 5, 40-007 Katowice (na nazwisko: Magdalena Ślebarska) - z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek". 

 

Czytaj więcej