Czytasz: Konkurs im. Karola Szymanowskiego. Dziś pierwszy etap przesłuchań

Konkurs im. Karola Szymanowskiego. Dziś pierwszy etap przesłuchań

Katowice, które od 2015 są Miastem Kreatywnym Muzyki UNESCO, od dziś goszczą międzynarodowy konkurs muzyczny. Wydarzenie potrwa w dniach 10-23 września.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego rusza już dzisiaj. Konkurs został zaplanowany w cyklu pięcioletnim i obejmuje pięć kategorii: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja. Pula nagród wynosi 287 tys. Euro. Dziś odbywają się przesłuchania w kategorii fortepian oraz skrzypce.

Wydarzenie organizowane jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia przy wsparciu wiodących polskich instytucji muzycznych m.in. Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Konkurs ma przyczynić się do popularyzacji polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenia w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości. W jury konkursu znajdują się m.in. Krzysztof Penderecki, Andrzej Jasiński, Bartłomiej Nizioł, Jawidga Rappé, Valentin Erben czy Eugeniusz Knapik. 

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Finał konkursu, w trakcie którego solistom towarzyszyć będzie orkiestra NOSPR i uroczysta gala odbędą się w sali koncertowej NOSPR.

Darmowe wejściówki na przesłuchania I i II etapu odbywające się w siedzibie NOSPR i Akademii Muzycznej można odbierać w kasie biletowej NOSPR. W kasie biletowej Akademii Muzycznej można odbierać wejściówki na przesłuchania odbywające się w sali koncertowej AM i auli Szabelskiego.

Pełny program przesłuchań dostępny na stronie internetowej konkursu.