Czytasz: Konkurencja dla 500 plus! Nowoczesna da każdemu dziecku

Konkurencja dla 500 plus! Nowoczesna da każdemu dziecku

Pierwszemu też! Jest jednak pewien warunek. Przynajmniej jedno z rodziców musi pracować. - Nie stać nas na promowanie bezrobocia – mówili w Katowicach pomysłodawcy projektu.

Ma być prościej, mniej formalnie, przede wszystkim jednak sprawiedliwie. Bo jak przekonują w Nowoczesnej, ich program rodzinny – w porównaniu z PiS-owskim 500 plus – zrobiony jest z głową.

- Nikogo nie dyskryminujemy, nie pomijamy. Jeśli na poważnie myślimy o kwestiach demograficznych, państwo dofinansowywać powinno każde dziecko – mówił we wtorek, w katowickiej siedzibie Nowoczesnej Bartłomiej J. Gabryś, wiceprzewodniczący koła.

 

3 tysiące na dziecko. Pierwsze też!

Główne założenie projektu Nowoczesnej -„Aktywna Rodzina”, jest takie, że pracujący rodzic (pracować nie muszą oboje) dostanie ulgę podatkową w kwocie 3 tys. zł rocznie na każde dziecko.
- Rozpoczynając od pierwszego – podkreślali przedstawiciele Nowoczesnej.

- Czuję się w tej chwili pokrzywdzony. Mam jedno dziecko, 3-letniego Franka, i zgodnie z założeniami programu 500 plus nie należy mi się nic – żalił się Dawid Dural, członek zarządu koła w Katowicach.

Pracujesz? Dostaniesz!

Śląska Nowoczesna nie kryła, że kwota, którą proponuje jest niższa niż to, co rodzinom z dziećmi daje teraz PiS. - Ale to program bardziej sprawiedliwy i rozsądny. Nie obciążający budżetu państwa w takim stopniu jak 500 plus – tłumaczył Gabryś. Dodawał, że dużą siłą programu „Aktywna Rodzina” jest też fakt, że promuje podejmowanie pracy. - Bezrobocie w Polsce wynosi obecnie 7,7 proc. To mówi mniej więcej tyle, że nie pracuje ten, kto nie chce. Chcemy odejść od myślenia, że można żyć całkiem dostatnio nie robiąc nic – podkreślano na konferencji prasowej.

- Chcemy wspierać osoby pracujące, a co za tym idzie płacące podatki. To oni otrzymają pieniądze na swoje dzieci – mówił Gabryś.

Program dla 97 proc. Polaków

„Aktywna Rodzina” zakłada jednak, że na wsparcie liczyć mogą rodziny, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym (oznacza to, że roczny dochód na podatnika nie przekracza 85 tys zł). - To 97 proc. społeczeństwa. Nie będzie wsparcia dla najzamożniejszych z drugiego progu – zapowiada Nowoczesna. Co z dziećmi, których rodzice nie pracują? - Będą wspierane przez inne formy zreformowanej pomocy społecznej – zapowiadają politycy.

„Aktywna Rodzina” jest właśnie na etapie prac sejmowych. - Zapraszamy do pracy wszystkich posłów, którzy chcą w programie uczestniczyć – zachęcał we wtorek Gabryś.

Czytaj więcej