Czytasz: Konior: Projekty muzyczne są dla nas szczególne

Konior: Projekty muzyczne są dla nas szczególne

Konior Studio zaprojektuje budynek filharmonii w czeskim Brnie. O projekcie budynku i urokach Brna opowiada Tomasz Konior, architekt z Katowic.

Konior Studio, Nagata Acoustics i Architekti Hruša zaprojektują Nową Filharmonię w Brnie. Kontrakt podpisano 15 stycznia w słynnej Willi Tugendhat, projektu Ludwiga Mies van der Rohe.

silesion.pl: Czym dla pana jest to wyróżnienie?

Tomasz Konior: Oczywiście wielkim honorem, ale i wyzwaniem. Od 2004 roku w Konior Studio, poza wieloma innymi projektami, wciąż realizujemy budynki dla muzyki. Te są dla nas szczególnie ważne.

Pewnie przyczyną jest moja fascynacja muzyką. Szczególnie tą, graną na żywo, gdy kontakt artystów i słuchaczy podczas koncertu za każdym razem jest czymś wyjątkowym.

Zaprojektowaliśmy gmach i salę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Także katowickie Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia". Teraz trwa budowa naszego kolejnego projektu: szkół muzycznych i sali koncertowej w Warszawie.

Jakim miastem jest Brno?

To niezwykłe, gęste, różnorodne miasto z ciekawą historią. Także z silnym zacięciem architektonicznym. W latach 20. ubiegłego wieku w Brnie powstało wiele świetnych przykładów architektonicznej awangardy. Ale tak dużej sali, jak ta, którą zaprojektujemy, nie było w Czechach od czasów drugiej wojny światowej. Czesi z wielką atencją podchodzą do kultury. W Brnie przeznaczone jest na nią rokrocznie ponad 10 procent budżetu miasta. Widać tu ambicje i poszanowanie dla tradycji. Teraz stawiają na kulturę wysoką, więc przyszedł czas na filharmonię.

Budowę filharmonii planowali już jakiś czas temu.

10 lat temu odbył się konkurs, w którym nie przyznano pierwszej nagrody. Wyłoniono drugi projekt i rozpoczęły się procedury. Powstał podziemny garaż. Ale przede wszystkim rosły wątpliwości i oczekiwania co do nowej sali koncertowej.

Włodarze miasta objechali Europę w poszukiwaniu inspiracji i idealnych przykładów. Dotarli też do Katowic i najbardziej komplementowali budynek NOSPRu. Zdecydowali, że takiej jakości oczekują w Brnie.

Rozpisali konkurs, w którym o wyborze zdecydowały przede wszystkim referencje i doświadczenie. Wyszli z założenia, że w dobrych rękach zrodzi się dobry projekt. Wybrali konsorcjum, w którym Polacy, Japończycy i Czesi pod kierunkiem Konior Studio zrealizują cały projekt. Do współpracy zaprosiliśmy renomowaną firmę akustyczną Nagata Acoustics i biuro architektoniczne Hruša z Brna. Kontrakt podpisaliśmyw słynnej Willi Tugendhat projektu Miesa van der Rohe, w której proklamowano Republikę Czeską.

Jaki będzie budynek filharmonii w Brnie?

Przed nami dwa lata wyzwań projektowych. Sala ma być otwarta za cztery lata, może trochę wcześniej. To ambitne plany. Atmosfera nam sprzyja, bo Czesi bardzo chcą tej filarmonii i na nią czekają.

Na razie nie zdradzamy, jaki mamy pomysł na budynek i salę koncertową. Za kilka miesięcy pochwalimy się i pokażemy to, nad czym teraz pracujemy.

Widownia sali pomieści 1250 miejsc, idealna dla muzyki symfonicznej i akustycznej. Nowy budynek będzie połączony z podziemnym parkingiem i historycznym budynkiem istniejącej już filharmonii.

Czytaj więcej