Czytasz: Wodociąg pod choinkę
Po półtora roku mieszkańcy gminy Koniecpol nie muszą już prosić o pomoc strażaków.

Półtora roku. Długo na bieżąca wodę czekali mieszkańcy gminy Koniecpol. W końcu się doczekali.

Z udziałem władz wojewódzkich, gminnych i zaproszonych dziennikarzy przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźnicy Grodziskiej odbyło się uroczyste uruchomienie wodociągu. 

Trudno sobie wyobrazic dzień bez wody, a co dopiero kilkanaście miesięcy. Z takimi niedogodnościami musieli sobie radzić mieszkańcy gminy Koniecpol. W czerwcu 2015 r.  w wyniku suszy wyschły lokalne studnie kopane, z których korzystali mieszkańcy kilkunastu tutejszych sołectw. Woda mieszkańcom od tego czasu była dostarczana w beczkowozach. 

Na nic zdały się apele władz o pomoc w budowie wodociągu. W końcu obiecała ją premier Beata Szydło, która odwiedziła gminę Koniecpol na początku roku. Koniecpol dostał pieniądze na usuwanie klęsk żywiołowych, dzięki czemu udało się pokryć 80 proc. kosztów inwestycji, resztę pieniędzy dołożyło województwo. To bardzo ważne, bo gmina z własnych środków nie mogłaby sobie pozwolić na taką inwestycję.

Borykamy się tu z bardzo poważnymi problemami finansowymi. Jesteśmy biedną gminą – mówi Ryszard Suliga, burmistrz Koniecpola.

Uruchomienie z pompą

 


Burmistrz jest zadowolony, że udało się otworzyć część wodociągu w obiecanym czasie. Gmina miała poważne problemy z rostrzygnięciem przetargu, a niedotrzymanie terminów groziło utratą dotacji.

Z bieżącej wody w kranie mogą się już cieszyć mieszkańcy Dąbrowy, Wólki, Kuźnicy Grodziskiej, Załęża i Oblasy. - W sumie to około tysiąca ludzi-mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W gminie ma zostać jeszcze wybudowane ujęcie wody w Rudnikach, stacja uzdatniania, oraz sieć wodociągowa m.in. w Rudnikach, Zarógu, Dąbrowie, Piaskach, Pękowcu, Teodorowie, Kuźnicy Grodziskiej, Wólkach i samym Koniecpolu.

Dowożeniem wody, od kiedy wyschły studnie, zajmowali się strażacy z OSP oraz pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Koniecpolu. Strażacy dostarczali wodę przeznaczoną do celów gospodarczych i dla zwierząt, a MPK - wodę pitną.

Czytaj więcej