Czytasz: Koniec z GZM. Będzie metropolia Katowice czy Silesia? [WIDEO]

Koniec z GZM. Będzie metropolia Katowice czy Silesia? [WIDEO]

Prezydent Tychów przekonuje, że metropolia potrzebuje lepszej nazwy. Zobowiązał zarząd do przygotowania nowej koncepcji.

- Zawiesiliśmy te prace i dyskusje nie chcąc się narażać wyborcom taką a nie inną decyzją. Myślę, że jest pora, kiedy trzeba twardo powiedzieć: Tak, zmieniamy! - mówi Silesion.pl, Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i nowy przewodniczący Zgromadzenia Metropolii.

Spór o nazwę metropolii był na tyle gorący, że prezydenci, burmistrzowie i wójtowie postanowili odłożyć go „na później”. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma gotową identyfikację wizualną z logo. Można było nabrać przekonania, że prezydenci kwestię kłopotliwej nazwy metropolii odpuścili na dobre. Jenak na ostatniej sesji zgromadzenia, nowo wybrany przewodniczący, Andrzej Dziuba zobowiązał zarząd GZM do przygotowani konkretnej koncepcji nazwy i… siedziby.

- GZM na pewno nie jest nazwą dobrą marketingowo. My tutaj na miejscu przyzwyczailiśmy się już, ale to nie oznacza, że łatwo jest komukolwiek gdzieś poza Polską wytłumaczyć co to jest ten GZM. „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia” trudno wymówić, a co dopiero wytłumaczyć co to jest - mówi Andrzej Dziuba.

SILESIA CZY METROPOLIA KATOWICE?

Wiele wskazuje na to, że finalnie będzie to „metropolia Katowice”. O ile wszystkie największe kongresy gospodarcze oficjalnie odbywały się "w metropolii", tak najważniejsze w tym roku wydarzenie, jakim jest szczyt klimatyczny ONZ odbywa się "w Katowicach". Większej promocji w świecie do tej pory nie było. Widać, że władze metropolii są gotowe na taką ewentualność. Patrząc na logo nie trudno znaleźć w nim nawiązanie do serca, które jest symbolem Katowic.

- W czasie tych dyskusji, które trwają już wiele lat pojawiają się takie głosy. Jeszcze w czasie tego starego GZM, nieustawowego, z 2007 roku, była mowa o jednym wielkim mieście pod nazwą Katowice z dzielnicami Tychy, Ruda itd. Była też mowa o Silesii. Warto poświęcić trochę czasu i spróbować znaleźć jakiś kompromis, który satysfakcjonowałby wszystkich i nazwę dał zdecydowanie lepszą - mówi Andrzej Dziuba.

Przeczytaj równieżSpór na nazwę metropolii

Przeciwnikiem zmiany nazwy jest prezydent Sosnowca. Jeszcze przed rokiem proponował nazwę SileZa. Jego pomysł miał godzić aspiracje Śląska i Zagłębia. Dzisiaj Chęciński jest zwolennikiem obowiązującego GZM.

- Uważam, że rozpoczynanie znów tej dyskusji rozkopie podziały między dwoma regionami. Nas populacyjnie jest mniej. Jak ktoś będzie chciał, to nazwę przegłosuje - komentuje Arkadiusz Chęciński.

 

Czytaj więcej