Czytasz: Koniec obowiązkowego abonamentu?

Koniec obowiązkowego abonamentu?

01:36
Projekt PSL zakłada zniesienie obowiązkowego abonamentu RTV.

Wicemarszałek województwa śląskiego, Stanisław Dąbrowa przekonuje, że projekt jego ugrupowania jest kompromisowym rozwiązaniem. Z jednej strony pozwoli na zapewnienie mediom publicznym środków na funkcjonowanie, z drugiej nie będzie zmuszało obywateli do płacenie na telewizję, której nie chcą oglądać.

- PSL szuka kompromisowych rozwiązań. W ciemno mogę powiedzieć, że 80 proc. ludzi taki projekt by poparło. Ludzie po prostu nie chcą płacić abonamentu za taką telewizję - mówi Stanisław Dąbrowa.

Projekt ludowców zakłada, że publiczna telewizja i radio otrzymywałyby „abonament z budżetu” w wysokości 750 mln złotych. To równowartość środków, które udało się „ściągnąć” z abonamentu w 2016 roku. Zdaniem Stanisława Dąbrowy w mediach publicznych nie jest zachowywany pluralizm. Głównie zapraszani są przedstawiciele PiS, a jego ugrupowanie jest niemal całkowicie ignorowane.

- Media publiczne mają cel publiczny. Trwa dyskusja jest czy obecnie w pełni te cele realizują - mówi Dąbrowa

Propozycja PSL-u jest odpowiedzią na projekt PiS zmuszający operatorów płatnej telewizji do przekazania danych swoich klientów.

- Ewentualne dofinansowanie trzeba uzgodnić z Unią Europejską czy nie zostanie uznana za niedozwoloną pomoc publiczną - przyznaje Stanisław Dąbrowa.

Jest przekonany, że taka zgoda zostałaby wydana gdyby media publiczne w pełni realizowały cel publiczny. Teraz PSL szuka poparcia innych klubów parlamentarnych.

Czytaj więcej