Czytasz: Konie na posterunku
Nowe nabytki w policyjnej stajni.

Wan i Kasur rozpocznĄ służbĘ w policji. 2 Młode konie zasilą szeregi Wydziału prewencji w Chorzowie. Wzbudziły zdecydowanie większe zainteresowanie niż 5 nowych radiowozów.

Nowe radiowozy w chorzowskiej policji.

Nie Janów Podlaski, a Chorzów chce zostać polską potęgą. Chodzi oczywiście o konie, ale w tym przypadku nie o rasowe araby, a o zwierzęta, które będą służyć w policji. W ten sposób poprawią wizerunek mundurowych. 

Wan i Kasur nowe konie w stajni chorzowskich policjantów.

Wan i Kasur trafili do stajni przy ul. Siemianowickiej 103. Za niedługo zastąpią dwa konie, które przejdą na zasłużoną emeryturę. Na co dzień w zespole policji Konnej Wydziału Prewencji pracuje 6 funkcjonariuszy i od dziś 7 koni. Zespół działa już 15 lat, jest ewenementem na skalę kraju - podobne posterunki działają jeszcze w Warszawie i Częstochowie.

Podobnie jak osoby zainteresowane do wstąpienia do policji, także konie poddawane są testom i muszą spełnić określone warunki. Koń w wieku od 2 do 5 lat powinien być płci męskiej, z natury spokojny, zrównoważony i wysoki (w kłębie minimum 170 cm). Warunkiem koniecznym jest dobry stan zdrowia.

Tak samo jak dwunożni koledzy, konie przechodzą szereg treningów sprawnościowych. Policjanci sami szkolą swoje konie. W przeciwieństwie do psów, niestety do tej pory nie ma w Polsce szkoły dla koni, dlatego tak ważne jest, aby funkcjonariusze wymieniali się wiedzą. Co ciekawe starsze konie uczą młodsze.

Dzień pracy konia trwa 8 godzin. Patrole Parku Śląskiego, terenów zielonych i zabezpieczanie imprez masowych, np. meczów podwyższonego ryzyka to codzienne zadania policji konnej. 2 godziny przeznaczane są zwykle na pielęgnację konia. Po służbie, która trwa zwykle kilkanaście lat konie trafiają często pod opiekę swojego opiekuna.

Jak przyznają policjanci z Zespołu Konnego - najpierw była miłość do koni, a później marzenie zostania policjantem. Tutaj te dwa żywioły można połączyć.

Nowe konie w chorzowskiej policji.

Czytaj więcej