Czytasz: Zmiany potrzebne, ale czemu rewolucja

Zmiany potrzebne, ale czemu rewolucja

Sieć szpitali najbardziej gorącym tematem II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbywa się w Katowicach.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

Sieć szpitali, nowe zasady finansowania służby zdrowia, funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej, planowane zmiany w ustawie refundacyjnej oraz zasadach finansowania wyrobów medycznych, opieka koordynowana nad pacjentem - to niektóre z najbardziej „gorących” obecnie tematów, którym poświęcona była sesja inaugurująca II Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbywa się w Katowicach.

ZOBACZ KONIECZNIE: Sieć szpitali w Śląskiem. Mamy całą listę!

Po tym jak Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła w środę, 8 marca, projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, to właśnie ten temat zdominował kongresowe rozmowy.

Projekt ma wprowadzić 1 października br. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali.

Ustawa budzi kontrowersje. Próbował je rozwiać minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który jednak pozostał w Warszawie i przemawiał do zebranych… z nagrania wyświetlonego na telebimie.

Po nietypowym wystąpieniu ministra, jako pierwszy głos zabrał w dyskusji poseł Andrzej Sośnierz, który podkreślał, że nowy, proponowany przez MZ system finansowania szpitali, jest systemem antypacjenckim.

- W systemie budżetowym pozycja pacjenta jest słaba. Dlaczego szpital ma chętniej przyjmować pacjenta, kiedy będzie on finansowany ryczałtowo - pytał Sośnierz. - To jest sprzeczność logiczna. Co najwyżej będzie przyjmował go tak samo chętnie jak do tej pory - argumentował. W takim systemie nie ma żadnej dodatkowej zachęty, by pacjenta przyjąć i należycie obsłużyć.

Nowy system jest także próbą eliminacji z rynku medycznego podmiotów niepublicznych, które stwarzają pewien pożądany stan napięcia w opiece zdrowotnej. Jak mówił, to w dużej mierze prywatnym placówkom medycznym zawdzięczamy podniesienie jakości w obsłudze pacjentów.

Minister Radziwiłł w swoim wystąpieniu wideo powiedział jednak, że do rozdzielenia poza siecią zostanie 3 mld złotych, więc, jak stwierdził, pieniądze te trafią także do prywatnych szpitali.

Z kolei Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, odnosząc się do sieci szpitali, stwierdził, że jest umiarkowanym, ale jednak zwolennikiem tego rozwiązania.

- Nowy model finansowania, spowoduje, że w praktyce system ochrony zdrowia będzie bardziej zróżnicowany niż do tej pory, a pacjent poddany tzw. opiece koordynowanej, będzie lepiej zaopatrzony - przyznał.

Jego zdaniem wprowadzenie podwójnego finansowania świadczy o tym, że płatnik zaczyna efektywnie zarządzać priorytetami ochrony zdrowia. Bo opieka koordynowana jest określeniem tego, co jest dzisiaj priorytetem ochrony zdrowia. - Z pewnością te priorytety będą się w perspektywie zmieniać- przyznał.

Inne zdanie miał na ten temat Andrzej Mądrala, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych oraz wiceprezes Stowarzyszenia Pracodawcy RP.

- Szpitale prywatne są obecną sytuacją zatrwożone, choć za rządów PO też nie było różowo. Prywatne szpitale w dużej mierze powstały na bazie szpitali publicznych, które były w bardzo złej kondycji. Zostały przejęte, zrestrukturyzowane. Wydano pieniądze. Teraz  mamy obawy, co będzie dalej  - twierdził.

- System ochrony zdrowia powinien być konkurencyjny, a niestety nie jest. W dodatku wszyscy mają mało czasu na przygotowanie oddziałów do sieci i jest ona niedopasowana do rzeczywistych potrzeb zdrowotnych - mówił z kolei Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Co nie znaczy, jak dodał Hamankiewicz, że system nie wymaga poprawy, ale nie trzeba do tego od razu zmiany ustawy, wystarczy zmienić system wycen i procedur.

- Błędy w kontraktowaniu były, ale po co od razu rewolucja - mówił Hamankiewicz.

Grażyna Wójcik, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego dała ministrowi plus za odwagę reformowania systemu, minus za nierozstropność i pośpiech wprowadzanych zmian.

- Reforma jest konieczna, bo wszyscy wiemy, że współpraca z NFZ jest fatalna, ale totalna negacja sieci szpitali jest nieuzasadniona.

Sesję inauguracyjną prowadził Wojciech Kuta, redaktor naczelny Rynku Zdrowia.

Obrady kongresu trwają.

Czytaj więcej