Czytasz: W Gliwicach powstanie Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska

W Gliwicach powstanie Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska

W uroczystości podpisania listu intencyjnego wziął udział dr Bertrand Piccard.

Przy Politechnice Śląskiej powstanie Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. List intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele władz uczelni, metropolii, Gliwic oraz prezes fundacji Solar Impulse dr Bertrand Piccard.

- Centrum ma pełnić rolę naukową i dydaktyczną. Będzie pokazywało nie tylko osiągnięcia Politechniki, ale też naszych partnerów, w szczególności Solar Impulse - mówi prorektor ds. nauki i rozwoju Marek Pawełczyk.

Pomysł powstania Centrum podoba się władzom Gliwic:

- Miasto Gliwice od długiego czasu przygotowuje inwestycję o nazwie Centrum Nauki. Propozycje Politechniki wychodzą naprzeciw naszym planom - mówił prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Dr Piccard, który odbierał dziś na Politechnice Śląskiej najwyższy honor akademicki - tytuł doktora honoris causa, również przyklasnął inicjatywie. 

- Musimy wyjaśniać ludziom, jak żyć w sposób czystszy, skuteczniejszy, bardziej wydajny i zyskowny za pomocą technologii, które już posiadamy. Nauka rozwiązuje wiele problemów, a my musimy je całemu światu przybliżyć - mówił dr Bertrand Piccard.

- Mamy nadzieję, że to Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska pozwoli wypracować pewne idee i pomysły, które chcielibyśmy realizować budując przyszłość naszych miast - dodał Kazimierz Karolczak, przewodniczący metropolii.

Przedstawiciele władz podpisali list intencyjny ws. utworzenia Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. Należy jednak wspomnieć, że nie jest to deklaracja wiążąca.

Zapytaliśmy dr Bertranda Piccarda o to, czy widzi jakąś przyszłość dla węgla.

- Węgiel w UE jest rokrocznie dotowany kwotą 2 miliardów €. Musimy kierować się zyskiem, a węgiel przestał być dochodowy, jest droższy niż energia pochodząca z wiatru, słońca, czy też biomasy. Poza tym, spalanie węgla i paliw kopalnianych, wytwarza ogrom trujących związków chemicznych, których dalekosiężnym skutkiem są choroby, typu astma, czy rak płuc. Nie chodzi o pozbycie się węgla, a o zwiększenie wydajności jego użycia. Termomodernizacja budynków, elektryczność mobilna, światło LEDowe, smart grid to metody zmniejszenia zużycia energii o połowę.