Czytasz: Kondolencje. Jak składać? co powiedzieć rodzinie zmarłego?

Kondolencje. Jak składać? co powiedzieć rodzinie zmarłego?

Inne kondolencje składamy własnej rodzinie, a inne rodzinie osoby o wysokim statusie społecznym.

Kondolencje to nic innego jak wyrażone w uroczystych słowach współczucie i żal z powodu śmierci bliskiej osoby. Mają czasem formę oficjalną, czasem nieoficjalną. W przypadku cenionych lub innych znanych za życia ludzi składane są przez osoby publiczne lub instytucje.

Najczęściej składa się kondolencje w momencie kiedy dowiadujemy się o śmierci, w niedługim czasie po niej, bezpośrednio po ceremonii pogrzebowej. Kondolencje, ich rodzaj i okoliczności składania regulują zasady etykiety, nasza zażyłość lub stopień pokrewieństwa oraz status zmarłej osoby. Kondolencje, jak je składać? Co powiedzieć rodzinie zmarłego?

JAK SKŁADAĆ KONDOLENCJE: PRZYKŁADY KONDOLENCJI

Śmierć Magdy jest dla nas ciosem. Ty straciłeś ukochaną żonę, a my najbliższą przyjaciółkę. Nie ma słów by opisać żal i współczucie, jakie w tej chwili czujemy.

*** 

Wiadomość o śmierci Marka wstrząsnęła mną dogłębnie. Proszę przyjmij ode mnie wyrazy najszczerszego współczucia. Zarówno ja, jak i cała moja rodzina nie może pogodzić się z tym wydarzeniem. Marek pomagał innym i wspólnie przeżyliśmy wiele cudownych chwil. Takim go zapamiętam.

*** 

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Darii. Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy współczucia.

*** 

Drogi Andrzeju,

przyjmij najszczersze kondolencje z powodu śmierci Twojej ukochanej mamy. Ta smutna wiadomość bardzo nas poruszyła. Zawsze przedstawiał pan swoją mamę, jako osobę pełną empatii i szacunku wobec innych. Zawsze była dla wszystkich bardzo ciepłą i otwartą osobą,

Gorąco wierzę w to, że wsparcie Twojej rodziny i przyjaciół pomoże ci przetrwać trudny czas. Z mojej strony jestem gotowa na wszelką pomoc, czekam tylko na sygnał.

Pozdrawiam i wspieram w imieniu swoim i mojej rodziny,
Mirela

*** 

Szanowna Pani,

proszę przyjąć wyrazy najszczerszego współczucia i żalu po tragicznej śmierci pani męża. Nie znajdujemy słów, aby opisać, jak bardzo jesteśmy wstrząśnięci. Adam był wspaniałym, godnym zaufania człowiekiem, który zapisze się w naszej pamięci jako osoba nie odmawiająca innym pomocy. Jego strata spowodowała pustkę w życiu wszystkich, którzy go znali.

Mamy nadzieję, że wsparcie rodziny i najbliższych doda pani sił. Jeżeli będzie potrzebowała pani jakiegokolwiek wsparcia, jesteśmy w pełnej dyspozycji.

Łącząc się w bólu,
Bogdan i Maria Nowak