Czytasz: Koncert z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu

Koncert z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu

Zobacz, jakie utwory zabrzmią w środę wieczorem w jasnogórskiej bazylice podczas koncertu z okazji 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej!

Będą utwory Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego oraz "Stabat Mater" młodej kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Świętowanie 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu trwa już niemal rok i zakończy się 8 września. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się na Jasnej Górze w minioną sobotę.

W środę ojcowie paulini – gospodarze Jasnej Góry – zapraszają na kolejne wydarzenie poświęcone jubileuszowi – koncert muzyki poważnej, podczas którego zabrzmi m.in. "Stabat Mater" młodej, poznańskiej kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. 

Fabiańska-Jelińska dodała, że kompozycja składa się z pięciu części, inspirowanych różnorodnymi obrazami o wspólnym tytule "Pieta", pochodzącymi z XIX, XX i XXI wieku, które przedstawiają wizję cierpiącej Matki Bożej. Z kolei klamrą kompozycyjną utworu jest "indywidualna i zbiorowa modlitwa – szeptana oraz mówiona w różnych językach". 

Utwór został skomponowany na zamówienie Fundacji Świat Możliwości, która zajmuje się m.in. wspieraniem artystów. Powstał on w ramach programu ministra kultury "Zamówienia Kompozytorskie 2017-2018".

Oprócz "Stabat Mater" zabrzmią także utwory Jana Sebastiana Bacha (Sonata Triowa G-dur, BWV 1038) oraz Dietricha Buxtehudego (Kantata "Singet dem Herrn na sopran, skrzypce i continuo", BuxWV 98).

Koncert wykona poznański zespół muzyki dawnej Ensemble Toccante. 

Czytaj więcej