Czytasz: Koncert "Serce za serce". Śląsk Relidze

Koncert "Serce za serce". Śląsk Relidze

03:02
Jubileuszowy koncert "Serce za serce". Mija 25 lat od założenia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Religa Był wizjonerem. Człowiekiem o innym formacie kapelusza. Sala operacyjna to było dla niego za mało.

Tak profesora Zbigniewa Religę, kardiochirurga, który dokonał w Polsce pierwszego udanego przeszczepu serca, wspomina jego przyjaciel dr Jan Sarna, dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. W sobotę uroczystym jubileuszowym koncertem z cyklu "Serce za serce", tym razem pod hasłem „Śląsk Relidze”, zaproszeni goście uczczą pamięć wybitnego kardiochirurga i 25-lecie powstania Fundacji.

- Dokładnie pamiętam, jak siedzieliśmy w jego gabinecie, rozmawiając często po nocach.  Podczas jednej z takich rozmów, 25 lat temu, powiedział mi o swoich planach utworzenia Fundacji. Miał pomysł na sztuczne serce, na biologiczną zastawkę serca, ale nie miał możliwości realizacji tych planów w szpitalu. Brakowało pieniędzy. „Sarna, musimy coś wymyślić”- usłyszałem. Nie sądziłem, że będziemy działać z takim rozmachem - wspomina po 25 latach dr Jan Sarna.

Religa, jak twierdzi dr Sarna, zawsze miał wszystko dokładnie przemyślane. - Zaprezentował mi całą wizję Fundacji, czyli krótko mówiąc - tak jak ją wówczas skroił, tak ona dotąd dobrze leży i wystarczy nam tych wyznaczonych zadań na pokolenie - opowiada dr Sarna.

Jakie było największe zawodowe marzenie profesora? 

- Polskie, w pełni implantowalne sztuczne serce. O tym marzył i do ostatnich chwil swojego życia mówił mi o tym. Umarł z tym marzeniem - dodaje dr Jan Sarna.

Marzenia prof. Religi, którego postać Polska szerzej poznała za sprawą filmu „Bogowie”, spełnia dziś m.in. grono naukowców skupionych wokół Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Powstała 9 grudnia 1991 r. - tego dnia podpisano akt notarialny, powołano radę fundacji i jej zarząd. Zbigniew Religa - jej pomysłodawca i założyciel - dziś patronuje fundacji.  Formalnie założyło ją 17 osób – lekarzy, menedżerów, biznesmenów. 

 „To, co głęboko leży nam na sercu, to skuteczne leczenie chorób serca” - mówił prof. Religa w dniu otwarcia Fundacji.

Robot kardiochirurgiczny, biologiczne protezy zastawek serca, tworzone na bazie komórek przyszłego biorcy, urządzenia do mechanicznego wspomagania serca dla dorosłych i dla dzieci to priorytetowe projekty  Fundacji - jedynego w Polsce i jednego z nielicznych w świecie ośrodków, którego aktywność koncentruje się na opracowywaniu i wdrażaniu klinicznym supernowoczesnych rozwiązań w leczeniu niewydolnego serca.

- Jesteśmy w trakcie wprowadzania na rynek nowej polskiej  marki Religa Heart. Będziemy nią promować polskie protezy serca. Pierwsza z protez jest już w fazie badań klinicznych. Skończymy do końca przyszłego roku. Kolejne dwie, z których jedna przeznaczona jest dla dzieci, a druga mała jak zapalniczka, wprowadzać będziemy na globalny rynek sukcesywnie od 2018 roku - przekonuje dr Jan Sarna.

Kolejne "dziecko" Fundacji to robot chirurgiczny Robin Heart, nad którym prace trwają już 10 lat.

- Mam zaszczyt powiedzieć Czytelnikom Silesion.pl, że w przyszłym roku nasz unikatowy robot wykona pierwszą operację. Po raz pierwszy w historii użyje go w swoim ośrodku w Łodzi syn prof. Zbigniewa Religi - Grzegorz Religa, ktory poszedł w ślady ojca. 

Zrobimy to razem nie tylko, by uszanować wizerunek profesora Religi. Jego syn operował już tym robotem, gdy robiliśmy doświadczalne zabiegi na zwierzętach.  Pamiętam, gdy 7 lat temu, syn profesora trzymał w dłoniach dżojstik Robin Hearta, doc. Zbigniew Nawrat ze słuchawką przy uchu, krok po kroku opowiadał prof. Relidze co dzieje się na sali operacyjnej. Profesor był już bardzo ciężko chory, ale pękał z dumy. Wkrótce zmarł. Także dlatego, by uczcić jego pamięć, operować będzie jego syn Grzegorz - wyjaśnia dr Sarna. 

A póki co przyjaciele prof. Religi i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii spotkają się w sobotę w Zabrzu na uroczystym 25. koncercie "Serce za Serce". Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz zaproszeni goście. Zapowiada się wspaniałe wydarzenie artystyczne, dedykowane sprzymierzeńcom, partnerom, sponsorom, przyjaciołom, pracownikom i współpracownikom Fundacji.