Czytasz: Od Placido Domingo do zespołu Śląsk

Od Placido Domingo do zespołu Śląsk

Po raz 25 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się koncert „Serce za serce” Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

Koncertami „Serce za serce” Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi dziękuje corocznie  darczyńcom i partnerom za wsparcie.

W minionych edycjach gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli m.in. Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetnili m.in. argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor i Marek Torzewski.

 

- Pamiętam jak Religa któregoś dnia kazał nam sprowadzić do Zabrza „tego grubego z chusteczką”. Tak określił Pavarottiego. No, to było absolutnie niemożliwe. Gdy mu to powiedziałem, zdenerwował się, złapał za telefon i zadzwonił tak jak stał do swojej znajomej, amerykańskiej miliarderki polskiego pochodzenia pani Barbary Piaseckiej-Johnsonn. - A może być Placido Domingo? - usłyszał po drugiej stronie słuchawki. Okazało się, że pani Barbara przyjaźniła się z małżonką sławnego tenora.  Doszło do ich spotkania w Wiedniu, a potem w Zabrzu odbył się ten pierwszy słynny koncert - opowiada dr Sarna.

W Silesion.pl dziś unikatowe zdjęcia z pierwszego koncertu Serce za serce. W 1992 Plácido Domingo wystąpił po raz pierwszy w Polsce, w Zabrzu, w koncercie charytatywnym „Serce za serce”, zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii noszącą obecnie imię prof. Zbigniewa Religi.

 

 W tym roku, w sobotę 19 listopada podczas jubileuszowej gali pod hasłem Śląsk Relidze zobaczymy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” . Artyści pokażą specjalny program, złożony nie tylko z pieśni i tańców ludowych,  ale także z utworów z repertuaru Blues Brothers, Franka Sinatry, Karela Gotta, czy Ewy Bem

Gościnnie wystapią: wokalista jazzowy i musicalowy Marcin Jajkiewicz oraz Bernard Krawczyk – aktor związany z Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem Zagłębia w Sosnowcu.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii została założona w 1991 r. z inicjatywy i pod kierunkiem prof. Religi. Jej celem jest doskonalenie metod leczenia serca. Realizuje prace badawcze w trzech głównych kierunkach: mechaniczne protezy serca dla dzieci i dorosłych, urządzenia zrobotyzowane dla kardiochirurgii oraz wykorzystanie inżynierii tkankowej w terapii serca.

- Rozwój projektów badawczych nie byłby możliwy bez wsparcia osób, firm i instytucji - przekonuje dr Jan Sarna.

W tym roku nagrodę 25-lecia FRK w kategorii „Partner” otrzymają: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i dyrektor tego ośrodka prof. Marian Zembala, samorząd Zabrza i prezydent tego miasta Małgorzata Mańka-Szulik, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zespół „Śląsk” oraz Wojska Lotnicze Sił Powietrznych RP. Statuetki „Przyjaciel Fundacji” otrzymają m.in. Dom Muzyki i Tańca, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach oraz katowicki oddział TVP - informuje dyrektor Fundacji dr Jan Sarna.