Czytasz: Chcesz zobaczyć Koncert Noworoczny w Wiedniu? To możliwe!

Chcesz zobaczyć Koncert Noworoczny w Wiedniu? To możliwe!

Podpowiadamy, jak będąc w Wiedniu 1 stycznia 2018 roku, zobaczyć Koncert Noworoczny.

Jak zdobyć bilety na Koncert Noworoczny w Wiedniu 2018?

Filharmonicy Wiedeńscy intensywnie szykują się do swojego najsłynniejszego w świecie Koncertu Noworocznego. Cały świat podziwia to wydarzenie i w ten sposób świętuje pierwszy dzień nowego roku. Gdzie można oglądać Koncert Noworoczny w Wiedniu 2018?

Transmisja Koncertu Noworocznego w Wiedniu 2018 do 90 krajów

Zdjęcie: wien.info

Ten prawdopodobnie najsłynniejszy koncert na świecie jest transmitowany do ponad 90 krajów i oglądany przez wielomilionową publiczność. Aby móc zobaczyć Koncert Noworoczny w Wiedniu w 2018 roku na własne oczy, trzeba mieć odrobinę szczęścia. Bilety na  koncerty noworoczne w Wiedniu są bowiem rozdzielane wyłącznie w drodze losowania spośród osób, które założą konto na stronie internetowej filharmoników wiedeńskich (www.wienerphilharmoniker.at)

Czytaj także: WIEMY JAK KUPIĆ BILET NA KONCERT NOWOROCZNY W WIEDNIU

Tylko w pierwszym dniu rejestracji, 2 stycznia br. zgłosiło się po nie ponad 30 tys. chętnych. Losowanie biletów na Koncert Noworoczny w Wiedniu 2018 odbyło się w marcu. Nie wylosowaliście? Nic straconego. 

Koncert noworoczny w Wiedniu 2018 open-air

Jak donosi miejski portal wien.info, aż w dwóch miejscach w Wiedniu będzie można zobaczyć Koncert Noworoczny 2018 dzięki transmisjom wideo pod gołym niebem:

Podczas imprezy noworocznej na Placu Ratuszowym Rathausplatz 1 stycznia o godz. 11 oraz w ramach wydarzenia Opera na żywo (Open AIR) na placu przed Wiedeńską Operą Narodową bedzie można zobaczyć Koncert Noworoczny 2018 z Wiednia

W każdym sezonie zresztą Wiedeńska Opera Narodowa transmituje ponad 80 spektakli na żywo na ekranie LED o powierzchni 50 m kw. Reżyser obrazu przygotowuje w studio Opery Narodowej idealnie zmontowany materiał nagrywany za pomocą ośmiu zdalnie sterowanych kamer HD. Podczas gdy w Wiedeńskiej Operze Narodowej trudno jest wywalczyć choćby miejsca stojące na jakikolwiek spektakl, przed ekranem na świeżym powietrzu można wygodnie usiąść i za darmo cieszyć się chwilą kultury.  Dla osób chcących obejrzeć transmisję na żywo z Koncertu Noworocznego w Wiedniu 2018 przygotowanych będzie około 180 miejsc siedzących.

Kto się do Wiednia nie wybierze, może zobaczyć transmisję Koncertu Noworocznego z Wiednia 2018 chociażby w TVP Kultura

Warto, bo 1 stycznia 2018 roku wiedeńskich filharmoników poprowadzi sam maestro Riccardo Muti, jeden z najsłynniejszych dyrygentów świata. Koncert noworoczny filharmoników wiedeńskich poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów (Johannom Straussom ojcu i synowi oraz Józefowi i Eduardowi), ale zawiera także utwory innych kompozytorów. Filharmonicy Wiedeńscy - to wirtuozi należący do pierwszej ligi muzyków międzynarodowych scen. Orkiestrą dyrygują światowej klasy dyrygenci. Co roku jest zapraszany ktoś inny, np. Daniel Barenboim (2014), Zubin Mehta (2015), Mariss Jansons (2016) czy rok temu Gustavo Dudamel.

Muzyczni ambasadorowie Austrii

Koncert Noworoczny w Wiedniu odbywa się w Musikverein, które jest centrum muzyki klasycznej dla wielbicieli tego gatunku w Wiedniu. Wielka sala nazywana jest też Złotą Salą. Jest ona nie tylko jedną z najpiękniejszych sal na świecie, ale również jedną z najlepszych pod względem akustyki. Z okazji Koncertu Noworocznego w Wiedniu ta wybudowana w stylu historycyzmu, na wzór antycznych, sala  przystrajana jest kwiatami dostarczanymi tradycyjnie od 1980 w darze z włoskiego miasta San Remo. Kolumny, kariatydy i płaskorzeźby na dachu sprawiają wrażenie, jakby to była świątynia wybudowana ku chwale muzyki.

Pierwszy raz Koncert Noworoczny w Wiedniu wykonany był w przeddzień Nowego Roku, 31 grudnia 1939, następne – począwszy od 1 stycznia 1941 koncerty odbywały się regularnie w Nowy Rok. Tradycyjnie wykonywane są podczas tego koncertu walc „Nad pięknym modrym Dunajem” (od 1945) i „Marsz Radetzky'ego” (od 1946).

Czytaj więcej