Czytasz: Niższe ceny energii w godzinach nocnych. Nowa taryfa antysmogowa

Niższe ceny energii w godzinach nocnych. Nowa taryfa antysmogowa

"Postawiliśmy na maksymalne uproszczenie oferty, aby odbiorca miał świadomość korzyści ekonomicznych."

Koncern Fortum, do którego należą m.in. elektrociepłownie w Częstochowie i Zabrzu oraz sieci ciepłownicze we Wrocławiu i Płocku, zaprezentował w poniedziałek ofertę antysmogową, przewidującą niższe ceny energii w godzinach nocnych. Taryfa ma zachęcać do korzystania z ogrzewania elektrycznego.

Wcześniej, w styczniu, dzięki nowemu rozporządzeniu taryfowemu Ministra Energii, główni dystrybutorzy energii elektrycznej oraz cztery największe koncerny energetyczne przedstawiły taryfy z nowymi, niższymi stawkami za dystrybucję i cenami energii z przeznaczeniem do ogrzewania pomieszczeń w nocy. Taryfy, określane jako G12as (antysmogowe) mają obowiązywać w godzinach 22-6. Weszły w życie z początkiem lutego. W poniedziałek szczegóły swojej oferty przedstawił koncern Fortum, który od 2016 r. jest również sprzedawcą energii elektrycznej i gazu na polskim rynku.

Firma zaproponowała klientom możliwość zakupu energii elektrycznej w dwóch cenach w ciągu doby. Zużycie energii w godzinach 22-6 będzie rozliczane w cenie 0,1229 zł brutto za kilowatogodzinę; niższa stawka obowiązuje dla całej ilości energii zużytej w tej strefie. W pozostałych godzinach cena wyniesie 0,2950 zł brutto.

Według wyliczeń Fortum dla domu jednorodzinnego, gdzie przeciętne zużycie energii wynosi 5 tys. kWh energii rocznie, oferta antysmogowa oznacza nawet 700 zł oszczędności względem standardowej taryfy. W przypadku dużego domu o zużyciu 8 tys. kWh oszczędności mogą wzrosnąć nawet do 850 zł. Umowa obowiązuje przez trzy lata, ale w każdej chwili klient może z niej zrezygnować bez żadnych konsekwencji.

- Można przekonać odbiorców do ekologicznych źródeł ciepła, ale trzeba im wskazać realne korzyści. Doświadczenia Fortum w Polsce pokazują, że klienci są zainteresowani elastycznymi taryfami i coraz chętniej z nich korzystają. Na naszą ofertę darmowych godzin nocnych (firma od ponad roku oferuje już produkt oparty na różnych cenach energii w ciągu doby, wraz z godzinami darmowej energii nocą - PAP) zdecydowało się już prawie dwa tysiące odbiorców – poinformował, cytowany w komunikacie prasowym, Mariusz Caliński z Fortum, odpowiedzialny za sprzedaż gazu i energii elektrycznej w Polsce.

Eksperci firmy oszacowali, że dzięki obecnej ofercie oszczędności względem standardowej taryfy mogą sięgać nawet 40 proc., a w porównaniu z już dostępnymi taryfami antysmogowymi różnica może wynieść ok. 20 proc. "Fortum wprowadza własną ofertę antysmogową, która idzie znacznie dalej niż dotychczasowe propozycje dostępne na polskim rynku" - podała firma.

Fortum chce także zachęcić Polaków do wyboru przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła. Według szacunkowych danych, co roku w Polsce sprzedawanych jest ok. 200 tys. kotłów na węgiel, a ok. 70 proc. z nich to kotły o bardzo złych parametrach emisyjnych.

- W miastach takich jak Wrocław, gdzie możliwa jest rozbudowa infrastruktury ciepłowniczej, inwestujemy w rozwój sieci. Jednak problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy także miast i wsi, gdzie w perspektywie wieloletniej nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej. Tam również należy wyeliminować tzw. kopciuchy; w tym przypadku rozwiązaniem staje się zmiana ogrzewania na elektryczne. Mieszkańcy muszą jednak wiedzieć, że ta zmiana będzie dla nich korzystna – powiedział Caliński.

Jego zdaniem taryfa antysmogowa może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, pod warunkiem, że odbiorcy zobaczą w niej realne oszczędności. Przed wprowadzeniem swojej oferty, firma przeprowadziła sondaż wśród klientów - 80 proc. przyznało, że ma problem z porównaniem ofert i wyliczeniem oszczędności względem standardowej taryfy. Utrudnieniem przy ocenie konkurencyjności ofert antysmogowych jest także fakt, że specjalna taryfa z reguły dotyczy jedynie tych odbiorców, którzy odnotowali wyższe zużycie energii niż w ubiegłym roku.

- Mając na uwadze te problemy, postawiliśmy na maksymalne uproszczenie oferty, aby odbiorca miał świadomość korzyści ekonomicznych. Nasza propozycja realizuje postulaty rządu z uwzględnieniem oczekiwań polskiego odbiorcy energii – zapewnił Caliński.

Fortum działa w Polsce od 2003 r. Do firmy należą trzy elektrociepłownie – w Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Spółka jest właścicielem ponad 800 km sieci ciepłowniczych, które dostarczają ciepło mieszkańcom Częstochowy, Płocka i Wrocławia. Od 2016 r. Fortum jest również sprzedawcą energii elektrycznej i gazu. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz

Czytaj więcej