Czytasz: Komorowski: Nie ma ustroju odpornego na wszystkie szaleństwa

Komorowski: Nie ma ustroju odpornego na wszystkie szaleństwa

10:18
Bronisław Komorowski w Silesion.pl o tym czy konstytucja chroni nas wystarczajaco dobrze? Jak zakończy się śledztwo smoleńskie? Czy Donald Tusk zostanie oskarżony i skazany? Jak będzie wyglądał marsz PiS po większą władzę?

Zdaniem Bronisława Komorowskiego Platforma za swoje błedy przeprosiła. PiS nawet nie myśli, żeby się cofnąć. Były prezydent uważa, że nie można dopatrywać się symetrii między działaniami PiSu, a wcześniejszymi rządami. 

- Nie da się stworzyć ustroju, który będzie odporny na wszelkie szaleństwa, które mogą się zdarzyć w ramach mechanizmu demokratycznego - mówi Bronisław Komorowski.

MARSZ PO WŁADZĘ

Najpierw bezwzględne powiększenie Opola. Później próba przejęcia kontroli nad Warszawą poprzez zgłoszenie projektu opartego na przymusie włączenia podwarszawskich gmin do stolicy. Te działania mają być standardem w marszu PiS po jeszcze większą władzę. Najpierw w wyborach samorządowych, potem parlamentarnych. Żeby zwiększyć szanse na zwycięstwo, PiS ma się uciekać do manipulowania granicami okręgów wyborczych.

- Myślę, że będzie regułą, a nie przypadkiem, zmiana okręgów wyborczych pod kątem bieżącego interesu politycznego jednej konkretnej partii rządzącej - mówi Bronisław Komorowski.

Jednocześnie były prezydent wierzy, że obywatele Polski nie pozwolą na bezkarne działania władzy oparte nie na przekonywaniu do siebie wyborców, a utrącaniu konkurencji.

- Do tej pory jak ktoś zmieniał reguły gry przed samymi wyborami, (…) na ogół takiego cwaniaka politycznego karali - ocenia Komorowski.

ZARZUTY DLA DONALDA TUSKA?

Bronisław Komorowski uważa, że dla Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza nie ma granic absurdu i braku logiki, której by nie przekroczyli jeżeli będą mogli zbić na tym polityczny kapitał.

- Oni się posunęli do oskarżenia o zdradę premiera i prezydenta, o współudział w zamachu smoleńskim. Póki co nie są w stanie niczego udowodnić, bo udowodnić nieprawdy się nie da. Można tylko stworzyć pozór dowodu - mówi były prezydent.

Nie wyklucza próby postawienia zarzutów i skazania Donalda Tuska. Jednak jego zdaniem nie skończą się skazaniem. Ograniczą się do obrzucenia pomówieniami. Bronisław Komorowski wierzy, że o prawdę upomni się opinia publiczna, która jego zdaniem rozliczy działania liderów PiSu.

Czytaj więcej