Czytasz: Komisja poparła poprawki PiS do projektu o SN

Komisja poparła poprawki PiS do projektu o SN

Do projektu ustawy o SN w II czytaniu złożono łącznie 62 poprawki, w tym 36 - autorstwa PiS o charakterze uściślającym.


Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała w środową noc poprawki PiS do prezydenckiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Negatywnie oceniono poprawki opozycji - z jednym wyjątkiem - oraz jej wniosek o odrzucenie projektu.

Oznacza to, że projekty Andrzeja Dudy ws. SN, a także Krajowej Rady Sądownictwa, są już gotowe do ostatecznych głosowań w Sejmie - co zapewne nastąpi w piątek.

Do projektu ustawy o SN w II czytaniu złożono łącznie 62 poprawki, w tym 36 - autorstwa PiS o charakterze uściślającym.

Według przyjętych poprawek PiS, badając skargę nadzwyczajną, SN mógłby zaskarżone orzeczenie uchylić nie tylko w całości - jak głosi projekt - ale także w części. Inna poprawka PiS precyzuje, że skargi takiej nie można by wnosić od orzeczeń sądów administracyjnych. Kolejna poprawka PiS głosi, że prezydent RP określi regulamin SN po zasięgnięciu opinii Kolegium SN - z tym, że nie byłoby to konieczne przy wydawaniu pierwszego takiego regulaminu.

Uwzględniono jedną poprawkę opozycji - autorstwa PO - aby skreślić przepis przejściowy odnoszący się do kwestii dodatkowego zatrudnienia sędziów SN i sądów powszechnych. Nie znalazły poparcia m.in. poprawki PO - by skargi nadzwyczajne mógł wnosić także prezydent RP oraz Kukiz’15 - aby polscy sędziowie odpowiadali finansowo za szkodę lub krzywdę wyrządzoną przy rażącym naruszeniu przez nich prawa.

Podczas burzliwych obrad PO wnosiła o przerwanie "gorszących nocnych obrad" i o zmianę przewodniczącego obrad - co nie znalazło poparcia komisji.(PAP)

Czytaj więcej