Czytasz: Kolumna MacPhersona. Co to jest? [PYTANIE W MILIONERACH]

Kolumna MacPhersona. Co to jest? [PYTANIE W MILIONERACH]

Co to jest kolumna MacPhersona? Takie pytanie padło w teleturnieju Milionerzy.

To kolejny sezon popularnego teleturnieju Milionerzy. 12 pytań prowadzi do głównej wygranej. Do tej pory nikt nie zgarnął całej puli.

Kolejne ciekawe pytanie pojawiło się w teleturnieju Milionerzy prowadzonym przez Huberta Urbańskiego. Urbański zapytał: "Co to jest kolumna MacPhersona?". Prowadzący teleturniej Milionerzy dał graczowi tradycyjnie do dyspozycji cztery możliwe odpowiedzi.

Milionerzy: pytanie - Co to jest kolumna MacPhersona?

Odpowiedź A - typ zawieszenia samochodu
Odpowiedź B - pomnik w Londynie
Odpowiedź C - szyk bojowy piechoty
Odpowiedź D - część kręgosłupa

Pytanie "Co to jest kolumna MacPhersona?" usłyszeli w mikołajkowym wydaniu Milionerów Borys Szyc i Zbigniew Zamachowski, popularni aktorzy. W odcinkach specjalnych Milionerów na mikołajki wystąpili aktorzy "Listów do M. 3" - Tomasz Karolak, Zbigniew Zamachowski, Borys Szyc i Mateusz Winek.

Jaka jest odpowiedź na pytanie: Co to jest kolumna MacPhersona?

Kolumna MacPhersona to rzecz jasna typ zawieszenia samochodów. Kolumna MacPhersona to rodzaj zawieszenia samochodu, w którym amortyzator pełni jednocześnie rolę elementu tłumiącego i prowadzącego (koło). Nazwa pochodzi od nazwiska Earle'a S. MacPhersona, który opracował i zaprojektował konstrukcję.

Tak wygląda kolumna MacPhersona:

Kolumna MacPhersona - budowa

Rola amortyzatora (na rys. kolor żółty) jako elementu prowadzącego, polega na zastąpieniu górnego elementu prowadzącego. Wraz z dolnym elementem prowadzącym (kolor granatowy i fioletowy), zamocowanym z jednej strony do ramy (lub ramy pomocniczej, w konstrukcjach samonośnych) pojazdu (kolor zielony) a z drugiej do zwrotnicy (kolor czerwony), stanowi mechanizm prowadzący koła samochodu (kolor czarny).

Kolumna MacPhersona - zastosowanie

Kolumna MacPhersona charakteryzuje się bardzo zwartą budową i jako typ zawieszenia zajmuje mało miejsca. Daje to więcej miejsca na zamontowanie silnika, np. poprzecznie do kierunku jazdy.

Kolumna MacPhersona - historia

Konstrukcja inż. Earla S. MacPhersona po raz pierwszy została zastosowana w 1949 r. w samochodzie Ford Vedette, użyto jej jeszcze w 1951 w Fordzie Consul produkowanym w Wielkiej Brytanii i później w Zephyrze.

Kolumna MacPhersona - demontaż i wymiana elementów:

Czytaj więcej