Czytasz: Kolejny park zmieni się nie do poznania

Kolejny park zmieni się nie do poznania

Ponad 42 hektary milowickiego Parku Tysiąclecia przejdą rewitalizację. Po Parku Fusińskiego i Egzotarium to kolejna inwestycja miasta w tereny rekreacyjne.

Na pytanie o parki na terenie Sosnowca, większość osób prawdopodobnie odpowiedziałoby „Park Sielecki”. Jest też nieco mniejszy park przy sosnowieckim Egzotarium, czyli Park Fusińskiego, dawniej Kruczkowskiego. Innym, jeszcze lepiej znanym parkiem w okolicy jest oczywiście Park Śląski w Chorzowie. Jednak tu nie kończy się lista rekreacyjnych terenów zielonych – w dzielnicy Milowice w Sosnowcu istnieje przecież Park Tysiąclecia, większy od Sieleckiego i sąsiadujący z Parkiem Fusińskiego. To miejsce nieco pomijane, ma teraz wrócić do dobrej kondycji i zachwycać tak, jak za dawnych lat – bo Park Tysiąclecia ma ciekawą i bogatą historię.

Historia parku, który powstał w miejscu dawnego folwarku sięga aż 1912 roku, wtedy nadano mu imię  Księcia Józefa Poniatowskiego. Lata jego świetności przypadły na okres międzywojenny, kiedy opiekę nad parkiem sprawowała kopalnia „Wiktor” (później „Milowice”). Park posiadał ciekawą infrastrukturę rekreacyjną, a parkowe bramy zamykał na noc zatrudniony tam stróż. Niestety, w czasie II wojny światowej park został bardzo zniszczony. Wprawdzie po wojnie został odrestaurowany, a w latach sześćdziesiątych nawet ogrodzony, lecz do dawnej świetności już nie powrócił. Z biegiem lat, w wyniku braku opieki park zarósł w sposób samoistny i nieuregulowany. Cała powierzchnia nosi liczne ślady poprzedniego zagospodarowania, jednocześnie jest to teren cenny przyrodniczo stanowiący zieloną ostoję w silnie zurbanizowanym regionie – chętnie odwiedzaną przez mieszkańców. Aktualnie przez park wiedzie czerwony Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza utworzony w miejscu dawnych torów kolei przemysłowych i prowadzi do Trójkąta Trzech Cesarzy.

Park posiada bogatą florę, spotkać można tam gatunki roślin chronionych, jednak władze miasta planują dodatkowo urozmaicić przestrzeń.

– W ramach rewitalizacji planujemy nasadzenia rodzimych gatunków roślin i usunięcie inwazyjnych. Będziemy stopniowo wymieniać drzewostan, w sumie nasadzimy ponad 11 tysięcy drzew w tym dąb szypułkowy,  lipa drobnolistna,  buk zwyczajny,  grab pospolity,  jesion wyniosły,  klon jawor, modrzew europejski. Zrewitalizowany zostanie również staw, tzw. Rów Kalny – wylicza Grażyna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Warto przypomnieć, że Park Tysiąclecia przeszedł już kilka zmian w ubiegłych latach. W 2015 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego na terenie parku pojawiły się ławki, tablice z mapami, wymienione zostały też oznaczenia ścieżek rowerowych. Powstały również trasy treningowe dla rowerzystów, można również jeździć tam quadami, zatem park ma już kilka ciekawych rzeczy do zaoferowania mieszkańcom. Jednak na tym miasto nie poprzestanie, Park Tysiąclecia już niebawem zostanie wzbogacony o kolejne atrakcje.

W parku powstaną dwie piękne ścieżki edukacyjne. Dłuższa, prawie 1,5 km będzie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga, mająca  służyć dzieciom będzie nosić nazwę „Ścieżka Leśnych Przeżyć”. Wzdłuż niej powstaną budki dla ptaków, drewniane grzybki oraz tropy zwierząt.

– Zadbaliśmy również o oświetlenie, małą architekturę i osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich przebudujemy schody prowadzące do parku od strony ulicy Baczyńskiego. Ostatnim akcentem będzie odtworzenie różnych siedlisk – wyjaśnia Grażyna Kowalska.