Silesion.PL

serwis informacyjny

Kolejny Bebok w Katowicach ma swoje imię! Bebok Budowniczy to Fazan, czyli bażant

Kolejny Bebok w Katowicach ma swoje imie Bebok Budowniczy to Fazan Materialy prasowe 02 2022

Kolejny Bebok w Katowicach ma swoje imie Bebok Budowniczy to Fazan Materialy prasowe 02 2022

Bebok Budowniczy, który został odsłonięty 27 maja w Bażantowie, ma już swoje imię! Nazywa się „Fazan”, czyli “bażant” po śląsku i został wybrany przez Martę Wieczorek. Pani Marta wygrała w konkursie organizowanym przez oficjalny portal informacyjny Miasta Katowice – WKATOWICACH.eu i Centrum Handlowe Bażantowo. Bebok w Bażantowie ma pilnować porządku i… przynosić szczęście. Przeczytamy o tym na specjalnej tabliczce, która została przy nim zamontowana.

Beboka Budowniczego znajdziemy przy fontannie, przed wejściem do centrum handlowego. To najbardziej wysunięty na południe Katowic Bebok. Nowa figurka stworka pojawiła się w katowickim Bażantowie. A dlaczego właśnie taki Bebok stanął w Bażantowie? O to zapytaliśmy jego twórcę – Grzegorza Chudego.

Historia jest taka, że Bażantowo w tym roku ma swoje 20-lecie od momentu zbudowania. Z tej okazji stworzyłem akwarelę z Bebokami, które budują Bażantowo. Tam był jeden Bebok w kasku budowlańca. I stąd zrodził się pomysł, by dla uczczenia zbudowania tego osiedla, ale też dlatego, że cały czas się ono rozbudowuje, stworzyć Beboka Budowniczego – opowiada katowicki artysta, Grzegorz Chudy.

Uroczyste odsłonięcie figurki Beboka odbyło się 27 maja. Kilka dni później zorganizowano konkurs, w którym mieszkańcy Katowic wybierali imię dla nowego Beboka. Ostatecznie, głosem pani Marty, padło na Fazana. Bebok pilnuje porządku i przynosi szczęście.

Jestem bardzo zaskoczona, nigdy wcześniej nic nie wygrałam. Cieszę się, że Bebok zyskał imię, które wymyśliłam. To było spontaniczna myśl. Sprawdziłam, jak po śląsku jest „bażant” i okazało się, że to „fazan”. Nie jestem Ślązaczką, więc musiałam się posilić Internetem. Teraz mieszkam w Katowicach, na Wełnowcu. Z pewnością przyjadę tu jeszcze z moim synem, by pokazać mu Beboka i będę pokazywać znajomym, że ta figurka ma imię, które nadałam – śmieje się pani Marta Wieczorek, która wygrała w konkursie na imię dla Beboka Budowniczego.

Bardzo się cieszę, że pani Marta nadała imię naszemu Bebokowi i teraz obok niego możemy zobaczyć tabliczkę z jego imieniem. Wiele osób zastanawiało się, co to jest za figurka. A teraz wszystko jest jasne. Mogę zdradzić, że to nie ostatni Bebok w Bażantowie – zapowiada pełnomocnik ds. promocji z Centrum Handlowego Bażantowo, Dorota Filosek.

Beboki to sympatyczne stworki, których figurki rozsiane są po Katowicach. Katowickie Beboki można spotkać na ulicach miasta od 2020 roku. To inspirowany śląską mitologią projekt lokalnego artysty z katowickiego Nikiszowca – Grzegorza Chudego. To właśnie tam – na zabytkowym osiedlu – stanęły pierwsze Beboki.

Z czasem w mieście przybyło figurek. Beboki znajdziemy m.in. przy wejściu do Galerii Katowickiej, na schodach przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym, na Nikiszowcu czy przed Ochotniczą Strażą Pożarną Dąbrówka Mała. Tamten Bebok zwie sie Kuklok.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author