Czytasz: Kolejni członkowie gangu zatrzymani!

Kolejni członkowie gangu zatrzymani!

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Kolejnych 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się handlem narkotykami i dopalaczami, zatrzymano w ich mieszkaniach w powiecie częstochowskim – podała w piątek Prokuratura Krajowa.

Po doprowadzeniu ich do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i udziału w tej grupie, przywozu i przewozu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz ich rozprowadzania, uczestniczenia w obrocie znaczną ilością takich substancji, a także wyrabiania i wprowadzania do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji. 

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. 

Dotychczas w związku ze sprawą zarzuty przedstawiono siedmiu podejrzanym. Wobec sześciu z nich zastosowano areszt, czterech wciąż w nim przebywa.

Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami oraz substancjami zastępczymi - tzw. dopalaczami, których zażycie wiązało się z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia - jest prowadzone przez Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu oraz katowicki zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji. 

Gang działał co najmniej od 2015 r. w Polsce, Czechach i innych państwach europejskich. Członkowie grupy zajmowali się również produkcją tzw. dopalaczy. Używali do tego niejadalnych substancji, np. kleju arabskiego. Zabezpieczono już kilkanaście kilogramów dopalaczy i narkotyków. 

Narkotyki sprzedawano głównie w sklepach internetowych i wysyłano zamawiającym pocztą. Członkowie grupy przestępczej zarobili na tym ponad 1 mln zł.(PAP)

 

autor: Anna Gumułka

edytor: Karolina Wichowska

Czytaj więcej