Czytasz: Kolejka na Skrzyczne już kursuje! (ZDJĘCIA)

Kolejka na Skrzyczne już kursuje! (ZDJĘCIA)

Pierwsi turyści już wjechali. Zainteresowanie kolejką jest duże.

Od 9 września wyjazd koleją ze Szczyrku, przez halę Jaworzyna aż po szczyt Skrzycznego, odbywa się już na całej długości nowoczesnymi i wygodnymi kanapami. To efekt przebudowy kolejki. Teraz ma być i szybciej, i wygodniej.

Kolej na Skrzyczne już po remoncie - zobacz więcej zdjęć

Kolej linowa na Skrzyczne składa się z dwóch odcinków: dolnego, liczącego 1,6 km, ze Szczyrku do Jaworzyny, a także górnego, o długości blisko 1,2 km, z Jaworzyny na szczyt.

Przebudowa dolnej części dopełniała inwestycję zapoczątkowaną kilka lat temu. Pod koniec 2013 r. oddano do użytku część górną. Koszt jej modernizacji wyniósł ok. 20 mln zł. Wówczas zabrakło funduszy na dolną część. COS dzięki wsparciu ministerstwa sportu zgromadził fundusze i jesienią ub.r. rozpoczął przebudowę dolnego odcinka. Inwestycję zrealizowała włoska firma Leitner.

Pierwsze prace ziemne zostały wykonane jeszcze przed zimą. Powstały m.in. wykopy na fundamenty pod garaż dla kanap oraz pod słupy wyciągowe. Wyciąg w tym czasie funkcjonował, wywożąc narciarzy korzystających z tras na Skrzycznem.

kolej na skrzyczne - Pojedziemy szybciej!

Wiosną ruszyła zasadnicza część inwestycji, której koszt wyniósł ok. 27 mln zł netto. Zdemontowana została dotychczasowa kolej i w jej miejsce zainstalowana nowa. Pojawiły się m.in. nowe, szaro-żółte czteroosobowe kanapy z kapsułami zabezpieczającymi przed wiatrem. Czas przejazdu dolnym odcinkiem skrócił się z 16 minut do 5 minut i 15 sekund.

Po przebudowie obie części mają identyczną przepustowość - 2,4 tys. osób na godzinę.

Kolej linowa na Skrzyczne, najwyższe wzniesienie Beskidu Śląskiego, powstała pod koniec lat 50. ub. wieku i została zmodernizowana na początku lat 90. Góra ta jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i narciarzy.

Przejedź się kolejką na Skrzyczne!

Zmodernizowana kolejka w sobotę i niedzielę otwarta będzie w godz. od 9 do 18.

Czytaj więcej