Czytasz: Koleje Śląskie w ŚKUP? Coraz bardziej możliwe

Koleje Śląskie w ŚKUP? Coraz bardziej możliwe

We wrześniu 2016 r. podpisali porozumienie o współpracy z KZK GOP. Teraz złożyli wniosek o dofinansowanie.

Zarząd Kolei Śląskich intensywnie myśli o przystąpieniu do projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych. W zeszłym roku podpisali dwustronną umowę z KZK GOP. Obie firmy chcą usprawnić komunikację oferując zintegrowany system powiązań. Śląska Karta Usług Publicznych służy już jako bilet w autobusach KZK GOP. Czas na koleje.

Pieniądze z funduszu

Aby uruchomić i wdrożyć system potrzebne jest dofinansowanie. Dlatego przewoźnik złożył wniosek na przyznanie dotacji finansującej projekt „Wdrożenie Śląskiej Karty Usług Publicznych w Kolejach Śląskich istotnym czynnikiem rozwoju e-usług dla pasażerów i elementem przyszłej integracji taryfowo-biletowej w województwie śląskim". O dofinansowanie proszą Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020. KŚ wnioskują o 2 947 885 zł subwencji.

Wprowadzenie

Projekt i jego realizacja jest dość skomplikowana. Potrzebne są nie tylko pieniądze, ale i różne rozwiązania techniczne.

- Transport kolejowy różni się od autobusowego. W naszych pociągach nie ma czytników czy paneli przystosowanych do elektronicznych biletów. ŚKUP to wspaniałe rozwiązanie. Musimy tylko dokładnie zaplanować, jak je wprowadzić w naszym taborze. Wprowadzić stałe czytniki czy wyposażyć załogę w mobilne skanery – komentuje Michał Wawrzaszek, rzecznik Kolei Śląskich.

Koleje Śląskie nie podają dokładnej daty wdrożenia elektronicznych biletów, na razie czekają na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie. Projekt może zostać rozpatrzony w drugiej połowie roku.

Do tej pory używając śląskiej karty można kupić bilet komunikacji miejskiej i zapłacić za parkowanie. Ponadto, może być również kartą biblioteczną i nośnikiem podpisu elektronicznego.

 

Czytaj więcej