Czytasz: Kobiety śląskiej polityki

Kobiety śląskiej polityki

Mężczyźni zdominowali politykę nie tylko w naszym województwie. Ale kobiety coraz głośniej domagają się swoich praw.

Czarny protest i kolejne manifestacje pokazały, że siła jest kobietą. Znaczącą i zdeterminowaną. Najbliższe wybory mogą zmienić polityczny krajobraz także naszego regionu. Aktualnie w województwie śląskim w fotelu prezydenta miasta zasiadają cztery panie. Do tego pięć na stanowisku burmistrza i osiem wójta. W sejmowych ławach zasiada dwadzieścia posłanek. W Sejmiku z kolei spotkamy siedemnaście radnych. Województwo śląskie reprezentuje także jedna europosłanka i jedna pani senator.

SAMORZĄDOWA SIŁA

Duży wpływ na kształtowanie polityki w regionie ma prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Zabrzem zarządza już 3 kadencję. Przewodniczy też Górnośląskiemu Związkowi Metropolitalnemu. Jako jedna z pierwszych osób w województwie poznała projekt ustawy metropolitalnej, który przywiózł na Śląsk  Mariusz Błaszczak. Sława Umińska-Duraj w Piekarach Śląskich rządzi dopiero pierwszą kadencję, ale to w jej mieście prezydent Andrzej Duda oddał hołd powstańcom śląskim. Objął też patronatem obchody 80-lecia usypania Kopca Wyzwolenia i 70. rocznicę nadania Piekarom praw miejskich. Anna Hetman zarządza Jastrzębiem-Zdrój, Grażyna Dziedzic Rudą Śląską. Zdążyła zdobyć już miano śląskiej Margaret Thatcher. Zdecydowana polityka finansowa, kontrola budżetu i pracowitość zapewniła jej drugą kadencję, ale też wpędziła w problemy zdrowotne.

Panie mają także silną pozycję w Sejmiku. Aleksandra Skowronek w fotelu wicemarszałka skutecznie ugasiła pożar, jaki wywołał jej poprzednik. Jako sprawna urzędniczka doskonale sprawdza się w rozwiązywaniu kolejnych wyzwań. Wiceprzewodnicząca Sejmiku, Sylwia Cieślar za dwa tygodnie będzie świętowała rok od swojej nominacji na to stanowisko. Zastąpiła Bożenę Borys-Szopę, która wzmocniła reprezentację kobiet w Sejmie.

PARLAMENTARYZM KOBIET

W Sejmie meżczyźni stanowią zdecydowaną przewagę. Pięćdziesięciopięcioosobowa reprezentacja naszego województwa liczy dwadzieścia posłanek. Największy procent kobiet jest w Nowoczesnej. Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska. Najbardziej sfeminizowaną reprezentację ma okręg sosnowiecki. Z tego regionu jest m.in. Barbara Dolniak. Jako wicemarszałek Sejmu ma teoretycznie największy wpływ na kształt polityki w Warszawie. Pani marszałek odważnie broni niezależności wymiaru sprawiedliwości i silnie wpływa na kształt Nowoczesnej w województwie.

Sosnowiecki PiS trzyma w ryzach Ewa Malik. Wieloletnia przyjaźń pani poseł z Jarosławem Kaczyńskim wzmacnia jej pozycję w regionie. Dwoma najaktywniejszymi posłankami PiS są Izabela Kloc i Barbara Dziuk. Izabela Kloc jest obecna w czasie kluczowych rozmów o górnictwie. Zasiada też w prezydium klubu poselskiego PiS. Wartość naszego węgla podkreśla także w czasie wyjazdowych posiedzeń w Brukseli. Barbara Dziuk z kolei mówi skutecznie o polskości Śląska. Jej przemówienie w czasie połączonych komisji administracji oraz mniejszości narodowych i etnicznych znacząco wpłynęło na negatywną opinię w sprawie uznania Ślązaków za mniejszość etniczną.

W obronie języka śląskiego i śląskiej tożsamości występuje Monika Rosa. Przewodniczy też klubowi parlamentarnemu Nowoczesnej. Ostatnio zwiększyła działania także w regionie. Staje w obronie praw kobiet, przemawia na manifestacjach, inicjuje wnioski do samorządów o finansowanie leczenia metodą in-vitro. O Marcie Golbik najgłośniej było w czasie grudniowo-styczniowego protestu w Sejmie. Jest też aktywna w zakresie prac nad ustawą metropolitalną w województwie śląskim.

W czasie protestów aktywne były także posłanki Platformy Obywatelskiej. Gabriela Lenartowicz i Izabela Leszczyna stanowią ważny element gabinetu cieni Grzegorza Schetyny. Lenartowicz jako desygnowana do roli ministra środowiska krytykuje działania Jana Szyszki. Leszczyna miałaby zająć stanowisko ministra finansów, ale jest aktywna także w akcji przeciwko reformie edukacji. Akcję przeciwko „deformie” w regionie firmuje Krystyna Szumilas, ale zdecydowanie bardziej widoczne na tym polu są działania pozaparlamentarnej partii Razem.

BUNTOWNICZA SIŁA

Partia Razem jako pierwsza zagospodarowała bunt społeczny naszego regionu. Działaczki tej partii zorganizowały pierwszą kroczącą manifestację kobiet na katowickim rynku. Aktywne są także w kampanii przeciwko reformie edukacji. Protesty Kobiet uwolniły też potencjał dotychczas anonimowych mieszkanek regionu.

O ile dziesięć nauczycielek z Zabrza zostało wciągniętych w polityczną grę donosem swojego kolegi z pracy, zupełnie świadomie w pierwszym szeregu manifestacji w obronie praw kobiet staje Marta Piotrowska. Nie mniej widoczne są aktywistki związane z Komitetem Obrony Demokracji. W ostatnim czasie coraz ostrzej w obronie praw kobiet wypowiada się Katarzyna Maj. Mrówczą pracę wykonuje Izabela Rak. Stoi za sukcesem organizacyjnym wielu inicjatyw KOD.

Ideę autonomii śląskiej silnie promuje Natalia Pińkowska. Wybrana została przewodniczącą Rady Górnośląskiej. Jest też wiceprzewodniczącą Wolnego Sojuszu Europejskiego. Na jej zaproszenie do Katowic zjadą autonomiści z całej Europy. 

 


Panie Prezydent:

Grażyna Dziedzic (Ruda Śląska), Anna Hetman (Jastrzębie Zdrój), Małgorzata Mańka-Szulik (Zabrze), Sława Umińska-Duraj (Piekary Śląskie),

Panie Burmistrz:

Krystyna Wróbel (Lędziny), Anna Grygierek (Strumień), Sylwia Szymańska (Blachownia), Barbara Magiera (Radlin), Kornelia Newy (Rydułtowy)

Panie Wójt: 

Maria Włodarczyk (Dąbrowa Zielona), Joanna Ścigaj (Janów), Jadwiga Zawadzka (Kruszyna), Bożena Wieloch (Lipie), Barbara Prasoł (Wyry), Dorota Hajto-Mazur (Niegowa), Gabriela Anna Placha (Goczałkowice-Zdrój), Anna Maria Iskała (Nędza)

POSŁANKI na sejm:

Bożena Borys-Szopa (PiS), Lidia Burzyńska (PiS), Barbara Chrobak (Kukiz'15), Barbara Dolniak (.N), Dziuk Barbara (PiS), Teresa Glenc (PiS), Marta Golbik (.N), Izabela Kloc (PiS), Ewa Kołodziej (PO), Gabriela Lenartowicz (PO) Izabela Leszczyna (PO), Ewa Malik (PiS), Beata Małecka-Libera (PO), Anna Nemś (PO), Mirosława Nykiel (PO), Małgorzata Pępek (PO), Danuta Pietraszewska (PO), Monika Rosa (N), Halina Rozpondek (PO), Krystyna Szumilas (PO)

SENAT: 

Maria Pańczyk-Pozdziej

Parlament Europejski:

Jadwiga Wiśniewska


 

Czytaj więcej