Czytasz: Kobiety pielgrzymują do Piekar

Kobiety pielgrzymują do Piekar

Kobiety i dziewczęta odwiedzą dziś Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Co roku na pielgrzymkę przybywa wiele kobiet i dziewcząt z kraju i zagranicy. Podróżują do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Będą babcie, matki, żony i córki

Na tegoroczną pielgrzymkę zaprosił arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

- Z radością i bardzo serdecznie zapraszam w niedzielę 20 sierpnia świat kobiet archidiecezji katowickiej i metropolii do piekarskiego sanktuarium. Jak co roku, liczę na obecność i modlitwę babć, matek, żon i córek! Starajmy się o to, aby tradycję pielgrzymek stanowych przekazać młodemu pokoleniu, dzięki czemu pielgrzymka będzie również doświadczeniem wspólnoty pokoleń – powiedział Skworc.

I dodał: - Zaproszenie kieruję do sióstr zakonnych i kobiet należących do instytutów życia konsekrowanego, do kobiet stanu wolnego oraz przedstawicielek lokalnych samorządów i branż zawodowych. Zapraszam również środowisko nauczycielek, pedagogów, personelu medycznego, świata kultury, nauki oraz ruchów katolickich i parafialnych wspólnot modlitewnych.

Zobacz zdjęcia z zeszłorocznej pielgrzymki:

Będą transmisje radiowe i telewizyjne

Gościem w Piekarach Śl. będzie kardynał Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, który do 2016 r. pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Przez długie lata był zaangażowany z ramienia Stolicy Apostolskiej w organizację Światowych Dni Młodzieży (w Kolonii, Sydney i Krakowie). Był bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II. Gość wygłosi homilię i będzie przewodniczył Eucharystii. 

Dla osób, które nie będą mogły pielgrzymować do Piekar Śląskich, przygotowano transmisje telewizyjne w TVP Katowice i TV Polonia oraz radiowe w Radiu eM, Radiu Katowice i Radiu Piekary. 

Program pielgrzymki kobiet do Piekar:

Przygotowanie do liturgii Mszy świętej (wzgórze kalwaryjskie):

8.00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie

8.30 – Rozważania różańcowe

Przybycie księży biskupów do bazyliki:

9.30 – Powitanie liturgiczne (Krótka adoracja w ciszy, Litania do Matki Bożej Piekarskiej, Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię)

Hołd złożony Matce Bożej

Powitania i pozdrowienia (Powitanie Matki Bożej w imieniu pielgrzymów, Słowo metropolity katowickiego ks. abpa Wiktora Skworca)

10:30 - Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim

13:45 - Godzina młodzieżowa (kalwaria)

15 - Nabożeństwo majowe (kalwaria)

16 - Procesja do bazyliki (hymn Te Deum i zakończenie pielgrzymki).

Czytaj więcej