Czytasz: Kobiety mają siłę!

Kobiety mają siłę!

00:49
Śląskie kobiety, demonstrujące w Czarnym Proteście specjalnie dla Silesion.pl komentują odrzucenie projektu zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Tylko w czasie poniedziałkowej manifestacji udało im się zebrać blisko 4000 podpisów pod apelem do „pierwszej damy”. W ich wypowiedziach nazwisko Agaty Dudy nigdy nie pada. List nie został jeszcze wysłany, a dzięki rekomendacji nadzwyczajnie zwołanej komisji, wszystko wskazuje na to, że ogólnopolska akcja przyniosła sukces.

„Całe te posiedzenie i efekt tego posiedzenia jest dowodem na to, że byłyśmy głośno, że ktoś się tym przejął i nagle zaczęto liczyć się z głosem kobiet” - mówi Marta Piotrowska

Dziękują wszystkim uczestnikom protestu i manifestacji. „Widać, że posłowie się przestraszyli i odcinają się od tego, że popierali ten projekt i zmieniają swoje stanowisko.” - dodaje. 

Uważają, że mamy najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne. Sytuacja, w której ktoś chciał ograniczyć te prawa jeszcze bardziej.

 „To było już coś co przekroczyło wszystkie granice” „Widziałam determinację kobie, więc byłam pewna, że kobiety się pojawią” - wspomina Alicja Sowada


Kobiety, z którymi kontaktują się od czasu organizacji protestu w Katowicach zapewniają, że to na pewno nie koniec.

„Ludzie poczuli, że mają siłę, że mają władzę. Wszyscy potrafią się złączyć i zdziałać w grupie naprawdę dużo” - dodaje Alicja Sowada - „i jeżeli będzie trzeba to te kobiety wyjdą na ulice jeszcze niejednokrotnie”.


Mają też dalsze plany. Wspólnie z grupą, która wspierała ich działania chciałyby m.in. wprowadzenia rzetelnej edukacji seksualnej do szkół.


„Nasze działania nie mogą zakończyć się na tym. Musimy wykorzystać ten potencjał.  Zaczęłyśmy walkę i będziemy walczyć o wszystko, co dotyczy wolności praw kobiet.”