Czytasz: Kleszcze już są, jak je usuwać?

Kleszcze już są, jak je usuwać?

Zaczął się sezon na kleszcze, w jakich godzinach lepiej nie chodzić po lesie, a jeśli musimy, na co uważać

Jeśli za oknem kwiecień, to niewątpliwie wiosna zaczyna się na dobre. Niestety, oprócz corocznych przyjemności, fakt, że coraz częściej przebywamy na świeżym powietrzu, w parkach i lasach, sprawia, że rośnie ryzyko pokąsania przez kleszcze. Tak, to te małe pajęczaki z podgromady roztoczy, które mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Wywołują m.in. boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, by na nie uważać i pokazuje, co należy zrobić w przypadku ukąszenia. Rok temu powstał na ten temat nawet specjalny film.

Warto wiedzieć, że ukłucie kleszcza często nie zostaje zauważone z powodu właściwości znieczulających śliny tych pajęczaków. Ważne jest zatem, by podejmować właściwe działania profilaktyczne.

Kleszcze groźne już w marcu

Zwłaszcza że kleszcze po przebudzeniu z zimowego snu muszą znaleźć żywiciela. Warto też wiedzieć, że ich aktywność życiowa jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim w czasie upałów ponieważ kleszcze ograniczają aktywność przy wysokich temperaturach. Dlatego też pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec - czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia się średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Co nie znaczy, że kleszcza nie można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.


Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Jak ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczem?

Można to zrobić poprzez:
• noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
• stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta, nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Ponieważ nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiada on w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:
• po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało. Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy. Następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci.
• po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. W tym celu należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
• nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
• miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
• gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet w przypadku, gdy kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Czytaj więcej