Czytasz: „Klątwa” rzucona na marszałka? PiS chce odwołania Saługi

„Klątwa” rzucona na marszałka? PiS chce odwołania Saługi

Jest wniosek o odwołanie marszałka Wojciecha Saługi. Autor? Radni sejmiki z PiS-u. Powód? „Klątwa”, którą wystawiono w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Najpierw była interpelacja. Zbigniew Przedpełski, radny sejmiku województwa śląskiego, z PiS-u wysłał ją do marszałka Saługi kilkanaście dni po tym, jak Teatr Rozrywki „Klątwę” pokazał na swojej scenie.

„Ta (…) pseudo-sztuka, stanowi blisko półtoragodzinny pokaz bluźnierstwa, znieważania i opluwania wszystkiego, co ma związek z polskością i chrześcijaństwem” - napisał radny. Podkreślał, że w trakcie spektaklu dochodzi między innymi do znieważenia symbolu religii katolickiej, tj. Krzyża Świętego oraz flagi państwa Watykan. Powołał się na Konferencję Episkopatu Polski, która spektakl potępiła.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „Niech się PiS trzyma jak najdalej od metropolii!”

Marszałek na interpelację odpisał. Powołując się na art. 73 stwierdził, iż „konstytucja zapewnia wolność twórczości artystycznej”. Podkreślił też, że na „Klątwę” w chorzowskim teatrze nie przeznaczono funduszy z puli samorządowej.

W poniedziałek pojawił się już wniosek. Radni sejmiku z PiS domagają się w nim odwołania marszałka Saługi. „Osoba, która popiera działania wymierzone w wartości chrześcijańskie, występuje przeciwko zdecydowanej większości mieszkańców, a tym samym nie może pełnić zaszczytnej funkcji Marszałka Województwa” - napisali radni z PiS.

 

Zdaniem trzynastu radnych wystawienie „Klątwy” w podległym marszałkowi teatrze miało tylko jeden cel - prowokację. Wojciechowi Sałudze zarzucają, że nie sprzeciwił się wystawieniu „pseudo-spektaklu”, który obraża uczucia religijne Ślązaków. Zdaniem wnioskodawców zlekceważył także apel abp. Wiktora Skworca.

"Marszałek wykazał zupełny brak szacunku dla śląskiej tradycji i śląskich wartości" - piszą we wniosku

Radni wskazują, że Wojciech Saługa nie odpowiedział także na ich apel o wyjaśnienie całej sytuacji w czasie sesji 17 sierpnia. Stanowisko na interpelację Zbigniewa Przedpełskiego interpretują jako "credo Marszałka oraz Zarządu, z którego wynika iż aktualny stan prawny w pełni na takie karygodne działania zezwala".

- Spektakl ten, za pełną aprobatą aktualnej władzy można bez żadnych przeszkód powtórzyć także w każdej innej jednostce podległej Marszałkowi Województwa Śląskiego. Jest to wyraźny i czytelny znak, że można walczyć z wartościami chrześcijańskimi oraz narodowymi w cieniu aktualnej władzy - piszą radni PiS

Czytaj więcej