Czytasz: Klątwa obfitości w Katowicach [WIDEO i ZDJĘCIA]

Klątwa obfitości w Katowicach [WIDEO i ZDJĘCIA]

Ewa Ewart przedstawi swój najnowszy reportaż w kinie Kosmos. W świetle wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy staje się on szczególnie aktualny także w Polsce.

Efekt dwóch lat pracy polskiej dziennikarki i reżyserki po raz pierwszy będzie można zobaczyć 5 grudnia w Katowicach. Premiera w kinie Kosmos to wydarzenie towarzyszące COP24 – Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

„Klątwa obfitości”  opowiada o  kulisach i skutkach przedsięwzięcia w parku narodowym Yasuni. Ponad dekadę temu władze zadłużonego Ekwadoru zaproponowały pozostawienie prawie połowy zasobów surowca w ziemi, aby chronić park narodowy Yasuni. Idea zakładała uratowanie jednego z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na świecie w zamian za rekompensatę otrzymaną od międzynarodowej społeczności. 

Ten śmiały plan ratowania klimatu i części Amazonii runął. W 2017 roku rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wydobycia ropy w najbardziej wrażliwym obszarze parku. Dramat rozgrywający się w tym miejscu to kwintesencja palących problemów naszej cywilizacji. Stawką jest nasze przetrwanie, a Ekwador stoi przed pytaniem czy da się pogodzić realia i potrzeby gospodarcze z działaniem na rzecz zachowania naszej planety dla kolejnych pokoleń.

Kulisy nieudanej inicjatywy Yasuni, a także jej konsekwencje – regionalne i globalne – odsłania polska dokumentalistka Ewa Ewart w filmie „Klątwa obfitości”.

To poruszający obraz, który stawia kluczowe i zarazem trudne pytania o to, czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi, a także czym ryzykujemy, jeśli tego nie zrobimy. Film jednak daje nadzieję, że jeszcze nie jest za późno na uratowanie naszej planety i nas, ludzi.

Premiera filmu, którego producentem jest Krupa Gallery, odbędzie się 5 grudnia br. o 19:00 w katowickim kinie Kosmos. Pytania, jakie stawia Ewa Ewart, wybrzmią w czasie, w którym na szczycie COP24 toczyć się będzie debata na temat światowej polityki klimatycznej i działań, jakie ludzkość powinna podjąć.

Czytaj więcej