Czytasz: Kinowe premiery na weekend
Na ekranach m.in. „Sztuka kochania”, „Toni Erdmann” i „Amerykańska sielanka”.

Biografia słynnej seksuolożki, film nominowany do Oscara i ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Philipa Rotha – to produkcje, które wejdą w piątek na ekrany kin. Prócz tego premiery m.in. nowego obrazu Verhoevena oraz filmu o próbach zaprzeczania Holocaustowi.

„Sztuka kochania”

"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to film opowiadający historię Michaliny Wisłockiej, polskiej rewolucjonistki seksualnej. Seksuolożka, autorka najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości, którego tytuł jest jednocześnie tytułem filmu, została przedstawiona na trzech różnych etapach jej życia: w trakcie wojny i studiów, pracy w Towarzystwie Świadomego Macierzyństwa oraz pisania pozycji, która do teraz sprzedała się w ponad 7 milionach egzemplarzy.

Wisłocką, która uznawała seks za naturalną potrzebę – „jak spanie, jedzenie i picie” – widzimy w filmie "Sztuka kochania" jako naukowca i lekarkę, działaczkę społeczną i „zajmującą się miłością” reformatorkę, a także jako osobę prywatną – żonę, matkę i kochankę. Przede wszystkim zaś jako osobę zdeterminowaną do napisania „Sztuki kochania” – książki, która bez rozdziału o orgazmie nie miała prawa się ukazać.

Twórcy filmu "Sztuka kochania" – w tym producenci Krzysztof Terej i Piotr Woźniak-Starak oraz nagradzany scenarzysta Krzysztof Rak – są znani szerokiej publiczności z „Bogów”, filmu o kardiologu Zbigniewie Relidze i pierwszym przeszczepie serca. W obrazie Marii Sadowskiej wystąpili m.in. Magdalena Boczarska (Wisłocka) oraz Piotr Adamczyk, Artur Barciś, Karolina Gruszka, Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Danuta Stenka i Borys Szyc.


Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej - zwiastun

„Toni Erdmann”

Od piątku 27 stycznia w kinach widzowie będą mogli oglądać także „Toni Erdmann”, produkcję nagrodzoną pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi – w tym za najlepszy film, scenariusz i reżyserię. Maren Ade, pierwsza kobieta-reżyserka z główną nagrodą Europejskiej Nagrody Filmowej w 29-letniej historii wyróżnienia, przedstawiła w filmie „Toni Erdmann” napięte relacje między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Winfred – rozwiedziony, emerytowany nauczyciel gry na pianinie – nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z niemieckich przedmieść. Jego córka jest konsultanką w bukaresztańskim oddziale jednej z korporacji. Pewnego dnia, przed ważnym zawodowym spotkaniem, kątem oka dostrzega swojego ojca we foyer biurowca. Winfred, by rozluźnić i rozbawić zestresowaną Ines tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena, tytułowego Toniego Erdmanna.


W filmie „Toni Erdmann” nominowanym do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny wystąpili m.in. Peter Simonischek oraz Sandra Mueller.


Toni Erdmann - zwiastun PL

"Amerykańska sielanka"

Po ekranizację „Amerykańskiej sielanki”, powieści Philipa Rotha nagrodzonej Pulitzerem za 1998 rok, sięgnął debiutujący w roli reżysera Ewan McGregor. Twórca „Amerykańskiej sielanki” wcielił się także w główną rolę – Szweda Levova, w latach młodzieńczych uwielbianego przez swoje środowisko sportowca, który żeni się z miss stanu New Jersey (Jennifer Connelly), dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i zostaje ojcem niepokornej Merry (Dakota Fanning). Sen bohatera o szczęściu i jego dotychczasowe, sielankowe życie kończą się, gdy zbiegła z domu córka okazuje się sprawczynią ataku terrorystycznego na lokalny sklep. W tle rodzinnej historii i obrazów z życia amerykańskiej prosperity widzimy znaczące wydarzenia tamtych czasów, także z archiwalnych ttaśm, takie jak np. rewoltę 1968 roku i protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, wystąpienia prezydenta USA Lyndona B.Johnsona oraz walki o emancypację czarnej ludności.

Amerykańska sielanka - zwiastun


Wszystkie trzy premierowe filmy oglądać można w Cinema City i Multikinie oraz kinach studyjnych. 

 

Czytaj więcej