Czytasz: Kim była pierwsza feministka w historii?

Kim była pierwsza feministka w historii?

Sekrety życia Hatszepsut, najpotężniejszej władczyni starożytnego świata, opisała Ewa Kassala w swojej najnowszej książce.

Egiptolodzy twierdzą, że Hatszepsut jest pierwszą feministką w historii w ogóle. Dlaczego?

- To kobieta, która zasiadła na tronie nie jako królowa, ale jako faraon - rządzący król, co w Egipcie było niezwykle rzadkie – tłumaczy Dorota Stasikowska-Woźniak, która pisze książki pod pseudonimem Ewa Kassala.

24 stycznia swoją oficjalną premierę będzie mieć jej najnowsza książka „Hatszepsut”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Pod jej rządami Egipt stał się potęgą

Hatszepsut zasiadała na tronie i rządziła prawie tak, jak mężczyzna. Zakładała męski strój, doklejała sobie brodę i jeździła rydwanem na wojny. Została nie, jak większość jej poprzedniczek, małżonką władcy, ale samodzielnie rządzącym potężnym faraonem, pod którego rządami Egipt stał się potęgą. Przygotowywała wyprawy do Puntu, czyli starożytnej krainy leżącej na wschodnim wybrzeżu Środkowej Afryki. Dobra przywożone z tej krainy do starożytnego Egiptu były przeznaczone dla kapłanów i świątyń, w związku z tym kraina ta zyskała w ówczesnym Egipcie miano "Ziemi Boga".

Czytaj: Ewa Kassala o pierwszej feministce w historii

Hatszepsut wybudowała najwięcej świątyń, za jej panowania powstały też najwyższe obeliski w historii Egiptu. Uporządkowała szkolnictwo, jej zasługą było rozszerzenie stosunków handlowych. Polska misja egiptologiczna od 1961 roku pracuje i remontuje świątynię kobiety-faraona, dlatego też Hatszepsut zwana jest przez niektórych „Polską Królową Egiptu”.

Historia tragicznego romansu

- To wybitna postać, która zaplanowała, że zostanie faraonem. Była też silną kobietą, która zrezygnowała z miłości swojego życia na rzecz potęgi Egiptu – mówi Stasikowska-Woźniak. Jej najnowsza książka to nie tylko opowieść o najpotężniejszej władczyni starożytnego świata, ale też historia jednego z największych i najtragiczniej zakończonych romansów w dziejach.

Wszystkie postacie występujące w powieści są autentyczne, a prezentowane fakty były konsultowane z egiptologami i ekspertami z całego świata.

Będą historie kolejnych silnych kobiet

Spod pióra Stasikowskiej-Woźniak wyszły już opowieści o Kleopatrze i Nefretete. Autorka nie ukrywa, że od zawsze fascynują ją silne kobiety. - Myślałam o nich od zawsze. Fascynowała mnie ich mądrość i siła. Mogą być wzorem dla współczesnych kobiet - przyznaje autorka. I dodaje:

- Kleopatra i starożytny Egipt zawsze były we mnie. Ten świat jest fascynujący i wciąga mnie coraz bardziej. Silne kobiety ze starożytności do mnie wołały. Poczułam misję. Po to jestem, by o nich pisać.

Jej książki przetłumaczone już zostały na języki angielski i hiszpański. Seria lektur o silnych kobietach podbija rynek amerykański. To nie koniec. Na prośbę Amerykanów autorka tworzy nową sagę. Bohaterkami kolejnych książek Ewy Kassali będą Makeda, czyli Królowa Saby oraz Semiramida.

Dorota Stasikowska Woźniak, vel Ewa Kassala to pisarka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku. Sprowadziła do Polski i z sukcesem prowadzi Dress for Success, organizację pomagającą bezrobotnym kobietom powrócić na rynek pracy.

Czytaj więcej