Czytasz: Kierowcy prowadzili autobus bez przerwy przez 40 godzin!

Kierowcy prowadzili autobus bez przerwy przez 40 godzin!

Z dworca przy ul. Piotra Skargi w Katowicach do włoskiego kurortu Bibione. Przynajmniej tak miało być, dopóki nie zjawiła się Inspekcja Transportu Drogowego. Okazało się, że kierowcy prowadzili autokar nieprzerwanie przez 40 godzin.

- Pojazdem kierowało trzech mężczyzn. Jechali bez przerwy przez 40 godzin, zmieniając się za kierownicą – informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach. Gdy inspektorzy zjawili się na miejscu, jeden z nich uciekł. Dwóm pozostałym zostały wręczone mandaty.

Długa trasa do Włoch i z powrotem

Kierowcy zaczęli pracę w miniony piątek po południu. Urlopowiczów zawieźli do włoskiego Bibione. Stamtąd zabrali kończącą wakacje grupę i w niedzielę rano byli z powrotem w Katowicach. - Oznacza to, że trasę do Włoch i z powrotem zrobili w 40 godzin – zaznaczają inspektorzy z ITD.

Chcieli oszczędzić? Dostaną teraz nawet 20 tysięcy kary

Co mówią na ten temat przepisy? Po pierwsze: po 21 godzinach jazdy kierowca powinien odpoczywać przez min. 9 godzin; po drugie: nie może robić tego w jadącym autobusie.

Firmie odpowiedzialnej za przewozy do Włoch grozi teraz nawet 20 tys. zł kary. ITD zaznacza, że autokary i kierujący są systematyczne kontrolowani. Szczególnie w okresie wakacyjnym.

Czytaj więcej