Czytasz: Kierowcy, noga z gazu. Od rana na drogach więcej policji

Kierowcy, noga z gazu. Od rana na drogach więcej policji

Policjanci w całym kraju prowadzą we wtorek działania "Kaskadowy pomiar prędkości".

Od rana na drogach w całym kraju trwają wzmożone kontrole policji.

– Celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne kraju. Kontrole będą prowadzone na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. – informuje policja.

Oznacza to, że podczas tej akcji, policjanci zwracają uwagę głównie na tych kierowców, którzy co prawda zwalniają widząc kontrolę drogową, ale tuż po tym przyspieszają. We wtorek, na drogach w całym kraju, po minięciu jednej kontroli, kawałek dalej czekać będą następne.

Akcja "Kaskadowy pomiar prędkości" ma zasięg ogólnopolski i potrwa do godziny 22:00.

Funkcjonariusze przypominają, że przekraczanie dozwolonych limitów prędkości, zwłaszcza w obszarze zabudowanym, jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności. Prowadząc pojazd należy też utrzymywać prędkość, która zapewnia bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby w razie nagłego hamowania uniknąć zderzenia. Apelujemy do wszystkich kierujących, aby przestrzegali przepisów dotyczących dozwolonej prędkości jazdy! – zwraca się do kierowców śląska policja.

Mundurowi podkreślają, że prędkość najczęściej przekraczają tzw. młodzi kierowcy, w wieku od 18 do 24 lat. W myśl policyjnych statystyk, skłonność do brawury tej grupy przyczynia się do wielu wypadków na drogach, często niestety z tragicznym skutkiem.