Czytasz: Kiepura opuści patelnię. Dlaczego?

Kiepura opuści patelnię. Dlaczego?

Szykują się spore zmiany w centrum Sosnowca. W trakcie przebudowy pomnik Jana Kiepury też zmieni swoją lokalizację.

Najpierw był konkurs na zagospodarowanie terenów pod dworcem, teraz władze Sosnowca podpisały umowę z pracownią architektoniczną, którą go wygrała. Amaya Architekci pokonała 23 inne pracownie.

Zmieni się przestrzeń pod dworcem. Patelnia też!

Umowa dotyczy opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę dla placu przed Dworcem PKP. - W pierwszej strefie chodzi o przestrzeń pomiędzy dawnym domem handlowym „Sezam” z jednej strony i kościołem kolejowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z drugiej strony, do osi ulicy 3 Maja – mówi Jeremiasz Świerzawski, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. inwestycji. Dodaje, że drugim obszarem do zagospodarowanie jest Plac Stulecia, na którym zmieni się zagospodarowanie terenu tak, by nowa przestrzeń miejska była bardziej funkcjonalna i stała się spójnym połączeniem osi pieszej z ulicą Modrzejowską.

Szczegóły? będą znane na początku wakacji

Co ciekawe, wykonawcy w ramach projektu muszą uwzględnić przeniesienie pomnika Jana Kiepury z Placu Stulecia, a także zadbać o aranżację całego miejsca. Przed przystąpieniem do ostatecznego projektowania wykonawca zobowiązany jest do przedstawienia koncepcji pokonkursowej. Dopiero po jej zaakceptowaniu przystąpi do projektowania. - Na początku wakacji powinniśmy już wiedzieć jak będzie wyglądał plac po przebudowie. Zależy nam na tym, żeby architekci uwzględnili możliwość organizacji różnych imprez, mam na myśli choćby jarmark świąteczny, koncerty czy wystawy. Oczywiście chcemy, żeby była tam również część gastronomiczna – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Za przygotowanie dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę miasto zapłaci 182 tys. zł.

Czytaj więcej