Czytasz: Kiedy w końcu zacznie się lato?!

Kiedy w końcu zacznie się lato?!

I jaka jest różnica między latem astronomicznym i kalendarzowym?

Każdy z nas czeka, aż w końcu zaczną się sielskie letnie dni. Dla jednych lato oznacza wakacje i wolne od szkoły czy pracy, a dla innych jest to czas różnego rodzaju festiwali czy koncertów. Mamy też trzecią grupę, która do końca na ten okres w roku nie czeka, ponieważ nie lubi wysokich temperatur i mocno grzejącego słońca. Jednak, niezależnie od tego co dla każdego z nas oznacza ten okres, wielu z Was zastanawia się „kiedy zaczyna się lato”. Odpowiedzi na to pytanie mogą być bardzo różne, ze względu na to, jak każdy z nas postrzega sezon zaczynający się w połowie czerwca.

Lato astronomiczne 2018

Astronomiczne lato 2018 rozpoczyna się w momencie tak zwanego przesilenia letniego i trwa ono aż do równonocy jesiennej. Data, na którą przypada to przesilenie to 21 czerwca. Nasze kalendarzowe lato 2018 trwa aż do 23 września. Ten okres w roku wyróżnia fakt różnicy stosunku długości dnia do długości nocy. Jak wszyscy dobrze wiemy, letnie dni są o wiele dłuższe i zdecydowanie bardziej cieplejsze. To wszystko zawdzięczamy słońcu, które wschodzi później i góruje na mniejszych wysokościach. Z datą rozpoczynającą astronomiczne lato wiąże się tradycja Nocy Kupały, czyli inaczej Nocy Świętojańskiej. Podczas tego wydarzenia pali się ogniska, a kobiety wrzucają wianki do wody. Wszystkie te obrzędy mają na celu dać nam szczęście oraz miłość. Dzisiaj, z nocą świętojańską wiążą się różnego rodzaju koncerty i wydarzenia – zdecydowanie jest to dobry sposób na powitanie lata.

Lato, czyli wakacje

Co niektórych nie do końca interesuje data kalendarzowego lata 2018 i bardziej skupiają się na wakacjach, czyli okresie wolnym od szkoły. Tak rozumiany pierwszy dzień lata 2018 niestety, nie tak jak w przypadku lata astronomicznego każdego roku przypada w innym terminie. W roku bieżącym data końca szkoły to 22 czerwca. Ten bliski już początek lata to świetny czas na regenerację i odpoczynek oraz zebranie sił przed kolejnym rokiem szkolnym, zaczynającym się już we wrześniu.

Czy to lato, oznaczające wakacje i wiele dni wolnego czy początek gorących i długich dni, myślę że każdy cieszy się z tego, że już teraz coraz częściej możemy spędzać czas na świeżym powietrzu i korzystać z uroków tej pory roku.

Pierwszy dzień lata 2018 - zaczęło się lato. Zobacz memy: