Czytasz: Kiedy wypada Środa Popielcowa?

Kiedy wypada Środa Popielcowa?

Środa Popielcowa to ruchome święto i początek Wielkiego Postu

Popielec, czyli Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Kiedy będzie w tym roku?

KIEDY JEST POPIELEC 2019? KIEDY WYPADA ŚRODA POPIELCOWA 2019?

Bardzo nietypowy dzień wiąże się w tym roku z Środą Popielcową. W 2019 roku Popielec wypada 14 lutego, w Walentynki. Ostatki 2019, czyli ostatni dzień karnawału obchodzimy zatem 13 lutego, we wtorek.

POPIELEC TO ŚWIĘTO RUCHOME

W 2019 roku Środa Popielcowa wypada 6 marca, ale to tak naprawdę święto ruchome. Okres w jakim wypada rozciąga się od 5 lutego do 10 marca, a sama data Środy Popielcowej ma związek z Wielkanocą. Środa Popielcowa wypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą.

ŚRODA POPIELCOWA - TRADYCJA I OBRZĘDY

Posypywanie głów wiernych popiołem ma początek w VIII roku, a w Kościele jest zwyczajem od XI wieku (tradcyję zapoczątkował papież Urban II). Obrzęd ten ma obrazować akt pokuty, a sam popiół według zwyczaju ma pochodzić z palm poświęconych w dniu Niedzieli Palmowej w roku ubiegłym.

Podczas posypywania głów popiołem kapłani mówią: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Jako, że Środa Popielcowa wypada w czasie postu, tego dnia obowiązuje katolików wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia).

KIEDY WYPADA ŚRODA POPIELCOWA - DATY

Kiedy wypada Środa Popielcowa w najbliższych latach:

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2019? - 6 marca
Kiedy wypada Środa Popielcowa 2020? - 26 lutego