Czytasz: Kiedy są Zielone Świątki i co to za święto?

Kiedy są Zielone Świątki i co to za święto?

Kiedy wypada święto Zesłania Ducha Świętego?

Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego lub czerwcowego, pierwotnie związanego z przedchrześcijańskimi – pogańskimi – obchodami święta wiosny (z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności),

Obecnie Zielone Świątki to potoczna nazwa kościelnego święta Zesłania Ducha Świętego.

Kiedy są Zielone Świątki 2018?

Zielone Świątki to święto ruchome, ich data ma związek z obchodami Wielkanocy. Zielone Świątki obchodzi się 49 dni po niej. W tym roku Niedziela Wielkanocna wypadła 1 kwietnia, a więc Zielone Świątki 2018 obchodzić będziemy 20 maja.

Zielone Świątki 2018 to dzień wolny od pracy. To także niedziela niehandlowa, gdyż niedziele handlowe w maju wypadają 6 i 27 maja. Sklepy w Zielone Świątki 2018 będą więc w przeważającej większości zamknięte.

Zielone Świątki - zwyczaje

Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości przedchrześcijańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata. Ich archetypem są magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji. Działania te miały zapewnić obfite plony.

W tym celu w czasie Zielonych Świątek palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami (przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami). Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu.

Zielone Świątki? A może Sobótki lub Palinocki?

W zależności od regionu Zielone Świątki nazywane były dawniej również Sobótkami (południowa Polska) lub Palinockami (Podlasie) – konsekwencja tego, gdy w okresie chrystianizacji próbowano przenieść obchody Nocy Kupalnej na okres majowych Zielonych Świątek (a dopiero później na termin pierwotnie bliższy temu pogańskiemu świętu, na specjalnie w tym celu ustanowioną wigilię św. Jana).

Zielone Świątki szczególnie były popularne wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Zwyczaj ten do dzisiaj jest popularny wśród górali zagórzańskich i Podhalan, w sobótkową noc na wielu wzgórzach palą się widoczne z daleka ogniska, od których odpala się tzw. fakły (lub kozubki) – szczególny rodzaj pochodni, robionej z kory młodego świerka (w gwarze podhalańskiej smreka/smereka).

Robi się z niej swego rodzaju sakwę na długim kiju, do której wkłada się żywicę. Z fakłami robi się pochody między poszczególnymi watrami (tj. ogniskami), a także obchodzi pola, szczególnie te zasiane, w celu odpędzenia złych duchów od zagonów i pól.

MW/Wikipedia