Czytasz: Kiedy powstanie droga Racibórz – Pszczyna?

Kiedy powstanie droga Racibórz – Pszczyna?

Władze Rybnika wybrały rozstrzygnęły przetarg na wykonawcę odcinka Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna

Do podpisania umowy ma dojść pod koniec marca lub na początku kwietnia. Inwestycja miałaby być gotowa w 2019 roku.

Budowa trasy na pochłonąć 352,6 mln zł brutto. Rybnicki odcinek Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna to największy projekt dotyczący dróg wojewódzkich w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Koszt przedsięwzięcia związanego z obecnym, głównym etapem budowy tej trasy w Rybniku, oszacowano na 433,7 mln zł. W kosztorysie założono, że ok. 83 mln zł z tej kwoty to planowane odszkodowania.

W pierwszym etapie budowy trasy w Rybniku powstać ma ponad dzięsięciokilometrowy, bezkolizyjny, dwujezdniowy odcinek. Wytyczony zostanie od ronda Raciborskiego na granicy z Żorami (przy tamtejszym węźle A1) do ul. Wodzisławskiej. Na całym tym odcinku powstać ma pięć węzłów.

Równolegle – w ramach tego samego przedsięwzięcia - ma też powstawać licząca niespełna kilometr tzw. droga śródmiejska:. Będzie stanowić alternatywne połączenie głównej powstającej arterii ze ścisłym centrum dla obciążonej ruchem ul. Wodzisławskiej.

Inwestycję na terenie Rybnika planowano już w latach 70. ub. wieku. Proces projektowania rozpoczął się w 2011 r. W ub. roku miasto podzieliło budowę trasy na dwa etapy i stworzyło montaż finansowy w oparciu o kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i wsparcie unijne.

Czytaj więcej