Czytasz: "Byłem mieszkańcem miasta Stalina"

"Byłem mieszkańcem miasta Stalina"

Stalinogrodów było całkiem sporo. W Polsce ten wątpliwy zaszczyt przypadł w udziale Katowicom.

W latach 1953-56 Katowice nie były Katowicami, a Stalinogrodem. Dlaczego? Zamieszaniu winna jest śmierć Józefa Stalina.

W rocznicę tego wydarzenia pisał o tym na portalu Silesion.pl Marek Chyliński: “7 marca 1953 roku po południu radni Katowic „Dla uczczenia Pamięci Wielkiego Bojownika o wolność i szczęście ludzkości, Wodza i Nauczyciela mas pracujących całego świata, Wielkiego Przyjaciela Narodu Polskiego, któremu kraj nasz zawdzięcza swą wolność i możność budowania nowego sprawiedliwego szczęśliwego życia”, oficjalnie wystąpili z wnioskiem o przemianowanie Katowic na Stalinogród. Natomiast górnicy kopalni Mysłowice uznali, że tę śmierć trzeba uczcić i upili się ze szczęścia.”

W Polsce ten wątpliwy zaszczyt przypadł w udziale Katowicom, ale nie tylko dzieisjsza stolica województwa śląskiego zmieniła nazwę na Stalinogród. Podobnie było z Brasovem w Rumunii (Oraşul Stalin, 1951-1961), Dunaújváros na Węgrzech (Sztálinváros, 1951-1961), Kuçovą w Albanii (Qyteti Stalin, 1950-1990) czy Warną w Bułgarii (Stalin, 1949-1956).

Wszystkie te miasta wzięły udział we wspólnym projekcie "Byłem mieszkańcem miasta Stalina”/ "I was citizen of Stalin Town". W każdej z tych miejscowości projekt realizowały naukowe ośrodki badawcze oraz instytucje kultury. Koordynatorami prac w Katowicach było Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Jakie są efekty projektu? O tym przekonamy się podczas wystawy "Kiedy Katowice były Stalinogrodem… 1953-1956". Będzie prezentowana w terminie od 21 grudnia 2017 roku do 4 lutego 2018 roku w Galerii Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2), a jej wernisaż odbędzie się 20 grudnia 2017 roku godz. 18.00.

Czytaj więcej